12345 (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)

Atomówki

Atomówki (ang. The Powerpuff Girls) – amerykański serial animowany opowiadający o trzech dziewczynkach obdarzonych supermocą. Ich zadaniem jest walka z przestępczością, ratowanie ludzi przed kataklizmami i katastrofami oraz obrona miasta przed atakami potworów i kosmitów.

Serial został stworzony przez Craiga McCrackena i wyprodukowany przez studio Hanna-Barbera dla Cartoon Network. Światowa premiera pierwszego odcinka miała miejsce 18 listopada 1998 r. W Stanach Zjednoczonych emisję zakończono 25 marca 2005 roku, a w Polsce w 2006.

Jednak 28 stycznia 2013 roku w USA ogłoszono, że specjalny tytuł The Powerpuff Girls: Dance Pantsed z udziałem dziewczynek będzie miał premierę w USA 20 stycznia 2014 roku. Pierwotnie serial miał mieć premierę 13 września 2013 roku, jednak dwukrotnie go przesunięto, najpierw na 18 listopada 2013 roku, a później na 20 stycznia 2014 roku w amerykańskim Cartoon Network. Specjalnością jest piosenkarz Ringo Starr z zespołu The Beatles, śpiewający nową, oryginalną piosenkę I Wish I Was a Powerpuff Girl (Chciałbym być Atomówką) i śpiewana przez nową postać – Fibonacciego Sequinse’a. Tym razem serial animowany został wyreżyserowany przez Dave’a Smitha, który reżyserował odcinki serii w przeszłości z oryginalnymi aktorami, którzy powrócili do wznowienia swych ról. Craig McCracken nie bierze udziału w dalszych produkcjach serii. W polskim Cartoon Network odcinek został wyemitowany 26 lipca 2014 roku.

Fabuła bajki Atomówki

Atomówki żyją w fikcyjnym mieście Townsville w USA (nie mylić z Townsville w Australii). Zostały stworzone przez profesora Atomusa, który próbował stworzyć idealne dziewczynki z „cukru, słodkości (w oryginalnej wersji językowej z przypraw) i różnych śliczności”, ale – popchnięty przez laboratoryjną małpkę Jojo – rozbił naczynie ze „Związkiem X”, który dostał się do przygotowywanej przezeń mieszaniny. W wyniku eksperymentu narodziły się Atomówki. Posiadają wiele nadnaturalnych zdolności – potężną siłę, superszybkość, umiejętność latania, strzelania laserem z oczu, fale dźwiękowe, miotanie piorunami, klonowanie i zmniejszanie się oraz wiele innych (każda z nich ma też umiejętność, której nie posiadają dwie pozostałe siostry). Potrafią też tworzyć grupowe super ataki np. „czarny kwiat rozpaczy”.

Postacie z bajki Atomówki
Atomówki

W oryginalnej wersji językowej każda Atomówka ma imię zaczynające się na „B”. Tłumacze zadbali, by tak było i w polskiej wersji językowej.

Bójka (ang. Blossom czyli Kwiat) – liderka grupy. Jest ubrana w różową sukienkę z czarnym paskiem i czarne półbuty, ma długie rude włosy związane czerwoną kokardą i spięte z tyłu spinką ozdobioną sercem oraz różowe oczy. Pracuje głównie umysłem, walkę traktując jako środek do celu, gdy logika wymaga zastosowania tego środka. Lubi się uczyć, dlatego uchodzi za najmądrzejszą Atomówkę, przez co bywa zarozumiała. Podczas walki kładzie nacisk głównie na taktykę, w niektórych przypadkach próbuje dyplomacji. Ma zdolność zamrażania wszystkiego dookoła (lodowy oddech), ale ta umiejętność nie pojawiła się w chwili narodzin jak pozostałe moce. Jej składnik to „Różne Śliczności”, a charakterystyczny kolor – róż.
Bajka (ang. Bubbles czyli Bąbelki) – najwrażliwsza i najdziecinniejsza z Atomówek, dlatego jest pogardzana przez przeciwników i siostry. Łatwo ją zranić, cieszy się drobiazgami, ma wiele radości życia. Zdarza jej się jednak samej uratować sytuację (jak w pierwszym oficjalnym odcinku pilotażowym). Lubi rysować i bawić się. Kocha rysować kolorowymi kredami i zwierzęta. Jej ulubioną maskotką jest Osiek, fioletowa pluszowa ośmiorniczka. Bajka ma zdolność komunikowania się w każdym języku, m.in. zwierzęcym i hiszpańskim. Jako jedyna z Atomówek potrafi rozwiązywać problemy bez użycia przemocy. Jest ubrana w niebieską sukienkę, ma blond włosy związane w dwa kucyki i niebieskie oczy. Jej składnik to cukier, a charakterystyczny kolor to jasny błękit. Rzadko wpada w złość. Ale jeśli do tego dojdzie, staje się bardzo brutalna i cyniczna.
Brawurka (ang. Buttercup czyli Jaskier) – całkowite przeciwieństwo Bajki. Jej ulubione zajęcia to doskonalenie walki i straszenie Bajki. Problemy rozwiązuje głównie przy użyciu siły, którą zwykle stosuje bez planu. Ma krótkie czarne włosy i zielone oczy. Jest ubrana w zieloną sukienkę z czarnym paskiem i czarne półbuty. Jako Atomówka nie ma indywidualnej na tle sióstr mocy, ale jako jedyna z całego miasta Townsville umie zwinąć język w trąbkę. Jest dość złośliwa i sarkastyczna, jednak też ma swoje słabości (m.in. w odcinkach Życie jest jak Zen i Tajemnica). Rzadko interesują ją najczęstsze zainteresowania i zabawy u dziewczynek. Lubi zabawy, w których jest akcja. Jej składnik to słodkości (w ang. przyprawy), a charakterystyczny kolor to jasna zieleń.

Główni mieszkańcy Townsville

Profesor Atomus (ang. Professor Utonium) – naukowiec, twórca i przybrany ojciec dziewczynek. Ma brata. Laureat Nagrody Nobla za osiągnięcia w nauce, za rok 1993.
Burmistrz (ang. Mayor) – burmistrz miasta Townsville, ma posturę dziecka, jest mało inteligentny i naiwny. Jego jedynym obowiązkiem jest dzwonienie po Atomówki w razie niebezpieczeństwa. Jego ulubioną potrawą są ogórki kiszone. Jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1996.
Sara Bella (ang. Sara Bellum) – sekretarka burmistrza, zawsze ubrana w czerwony żakiet i minispódniczkę. Ma rude, gęste, kręcone włosy. Pilnuje, by burmistrz nie popełniał błędów (nie zawsze jej się to udaje). Jej twarz nigdy nie jest pokazywana (w jednym z odcinków pokazano całą głowę, ale zabandażowaną; w innym pokazano jej głowę po przemianie w psa), dopiero w odcinku Atomówki rządzą! pokazano kawałek jej twarzy (jedno oko i usta).
Panna Keane (ang. Ms Keane) – wychowawczyni z przedszkola Pod Dębami (ang. Pokey Oaks Kindergarten), do którego uczęszczają Atomówki. Ma krótkie czarne włosy, nosi pomarańczowy sweter, czerwoną kamizelkę i brązowe spodnie. Jest cierpliwa wobec dzieci, potrafi jednak je ukarać. Pilnuje, by w przedszkolu nie toczyły się żadne walki. Ma kota Valentino.
Wycior – gadający pies, który pojawia się w kilku odcinkach.
Babcia – staruszka, której Atomówki często pomagają (m.in. w przechodzeniu przez ulicę).
Stanley Whitwield – dziennikarz telewizyjny z Townswille.
Robot Dynamo (w późniejszych odcinkach Dynamówka) – robot stworzony przez profesora Atomusa. Przypomina on Atomówkę, posiada mnóstwo gadżetów i broni. Wygląda jak Bajka, lecz ma rude włosy i niebieską kokardkę.

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Atom%C3%B3wki