12345 (6 głosów, średnia: 4,50 z 5)

Klub Winx

Klub Winx (ang. Winx Club) – włosko-amerykański serial animowany wyprodukowany przez Rainbow S.r.l. opowiadający o grupie nastoletnich czarodziejek używających magii do obrony świata.

Cała seria jest skierowana głównie dla dzieci w wieku od 5 do 14 lat, jednak zdobyła bardzo dużą popularność wśród starszej młodzieży[1]. W 2007 roku na podstawie serialu powstał pełnometrażowy film animowany w technologii 3D pod tytułem Klub Winx − Tajemnica Zaginionego Królestwa, w 2010 roku miał premierę drugi film zatytułowany Klub Winx – Magiczna Przygoda, a w roku 2014 powstał kolejny film pod tytułem Klub Winx − Tajemnica Morskich Głębin. Na podstawie serii powstały również musicale, pokazy akrobacji na lodzie, zabawki oraz gry komputerowe[1]. Do tej pory w Polsce wyemitowano wszystkie 6 sezonów. Premiera siódmego sezonu odbyła się 10 sierpnia 2015 roku na polskim Nickelodeon. Polską premierę potwierdzono w kwietniu.

Czarodziejki z Klub Winx

Bloom
Bloom (z ang. rozkwitać) urodziła się 10 grudnia, a jej magicznym znakiem jest Smok. Jest czarodziejką o najpotężniejszej mocy – Płomieniu Smoka, jest również księżniczką planety Domino. Rodzicami Bloom są królowa Marion i król Oritel. Dziewczyna, gdy była jeszcze malutka, została uratowana przez swoją starszą siostrę Daphne, która była nimfą jeziora Roccaluce. Podczas, gdy Trzy Prastare Wiedźmy chciały odebrać jej moc Smoczego Płomienia, Daphne przeniosła ją na Ziemię i ukryła w bezpiecznym miejscu. Na Ziemi zaadoptowali ją Vanessa oraz Mike. To bardzo rozważna i mądra dziewczyna, zawsze zrobi krok do przodu bez chwili wahania. Bloom ma rude włosy sięgające jej do bioder, niebieskie oczy i jasną karnację. Jej chłopakiem jest książę Sky, a bliźniaczą wróżką Lockette. Bloom poznajemy jako pierwszą, na początku ma 16 lat. W odcinku 1 (seria pierwsza) uratowała Stellę przed złymi mocami, tym samym odkrywając, że posiada magiczne zdolności. Jej przybrani rodzice niechętnie zgodzili się na jej przeniesienie do szkoły magii Alfea, ale jednak zaakceptowali decyzję córki. Swoją pierwszą transformację zdobyła przypadkiem, podczas walki z Trix. Później miała wielkie problemy, żeby ją powtórzyć. W końcu jednak nauczyła się w pełni kontrolować swoje magiczne siły. W filmie pełnometrażowym „Klub Winx: Tajemnica Zaginionego Królestwa” czarodziejka wraz z przyjaciółmi udaje się do Obsydianu, gdzie toczy bitwę z Trzema Prastarymi Wiedźmami i Mandragorą. Bloom z pomocą przyjaciół udaje się odnaleźć biologicznych rodziców Oritela i Marion, oraz przywrócić życie na jej planecie Domino. Dopiero wtedy tak naprawdę budzi w sobie prawdziwe moce Enchantix i staje się Wróżką Strażniczką swojego świata. Po tym wydarzeniu dostaje misję, którą musi wypełnić na Ziemi (seria 4) i zdobywa moc Believix. Ma wówczas 18 lat. Na jej cześć powstała transformacja Bloomix. W 6 odcinku 6 sezonu zostaje zepchnięta mocą Diaspro do przepaści, a Sky skacze po nią. Przyjaźni się z Stellą.

Stella

Stella (z wł. gwiazda) urodziła się 18 sierpnia, a jej magicznym znakiem jest Syrena. Jest gwiazdą wśród jej przyjaciółek (przynajmniej tak sądzi). Stella jest czarodziejką Słońca i Księżyca z planety Solaria, której jest księżniczką. Jej rodzice to Radius i Luna, którzy w trakcie opowieści zaczynają się ze sobą nie dogadywać oraz wkrótce rozwodzą. Stella bardzo to przeżywała i nie mogła się z tym faktem pogodzić. Było jeszcze gorzej, gdy jej ojciec miał zamiar wziąć ślub z hrabiną Cassandrą, która, jak się później okazało, próbowała zostać królową za pomocą złych czarów. Czarodziejka w dniu ślubu uratowała ojca od jej magicznego uroku. Stella uwielbia wyglądać modnie i dbać o swój wygląd. Jej garderoba jest największa i najbogatsza w całym królestwie. Czarodziejka wiele razy brała udział w konkursach piękności i najczęściej je wygrywała. Jest także wesoła, dowcipna, odważna, zawsze służy dobrą radą w sprawach mody. Natomiast kiepsko się uczy, a logiczne myślenie przychodzi jej z trudem. Lubi spacerować po parkach ze swoim chłopakiem Brandonem. Jej bliźniaczą wróżką jest Amore. Stella ma blond włosy do kolan, jasną karnację i piwne oczy. Jest najstarsza z całej paczki, na początku (seria pierwsza) ma 17 lat i powtarza klasę pierwszą, gdyż została wyrzucona ze szkoły ze magiczny incydent, który wywołał wiele strat. Już od początku posiada zwykłą transformację, a jej strój jest dwuczęściowy i koloru pomarańczowego. Używa również do walki magicznego berła, które zazwyczaj nosi na palcu w postaci pierścienia. Charmix (seria druga) zdobyła, gdy odważyła się przyznać do błędu i przeprosić Laylę. Enchantix otrzymała, gdy uratowała swojego ojca przed śmiercią (seria trzecia). Wkrótce po licznych zasługach dla magicznego świata, dostaje dyplom ukończenia szkoły oraz tytuł Wróżki Strażniczki swojej planety – Solarii. W tym czasie ma 19 lat. W 6 sezonie razem z Laylą otrzymuje moc Bloomix, dzięki wzajemnej pomocy, współpracy i wierze w siebie. Przyjaźni się z Bloom.

Flora

Flora ( znaczy natura) jest czarodziejką natury – włada nad całą zieloną roślinnością. Urodziła się 1 marca, a jej magicznym znakiem jest Driada. Pochodzi z planety pełnej roślinności i wodospadów zwanej Linphea. Posiada młodszą siostrę Miele. Flora to skromna, cicha, nieśmiała, odważna dziewczyna o wielkim sercu – jest wrażliwa i romantyczna. Uwielbia się uczyć i jest jedną z najlepszych uczennic w Alfei. Kocha wszelkiego rodzaju przyrodę, także zwierzęta. Z racji tego iż jest bardzo rozsądną, oczytaną i pokojowo nastawioną postacią, bardzo często łagodzi wszelkie spory w grupie czarodziejek. Gotowa jest zrobić wszystko by uratować swoje przyjaciółki. Flora ma troszkę ciemniejszą karnację niż pozostałe Winx (oprócz Layli). Ma zielone oczy i brązowe włosy. Jest bardzo dobra w przyrządzaniu wszelkiego rodzaju mikstur i zna wiele zaklęć, które nieraz uratowały Winx z opresji. Przez swoją nieśmiałość nie ma odwagi rozmawiać z mężczyznami, dlatego też romantyczne listy wysyłane przez równie cichego Helia zrobiły na niej ogromne wrażenie i pomogły połączyć się tej dwójce. Jej bliźniaczą wróżką jest Chatta, a zwierzątkiem kotek Coco. W 6 sezonie dostaje jako pierwsza moc Bloomix, ponieważ uratowała swoją siostrę Miele przed Drzewcami.

Musa

Musa (z wł. muzyka) pochodzi z planety Melodia. Urodziła się 30 maja, a jej magiczny znak to Chochlik. Jest córką śpiewaczki Wa-Nin i muzyka Ho-Boe. Matka dziewczyny zmarła na nieuleczalną chorobę, gdy ta była jeszcze malutka. Jej ojciec nie mógł pogodzić się ze śmiercią swojej ukochanej żony, a każda nuta jakiejkolwiek melodii przypominała mu o tej stracie. Nie chciał aby Musa zajmowała się muzyką. Wkrótce dziewczyna dała mu do zrozumienia, że muzyka jest dla niej najważniejsza, to sens jej życia i to dzięki niej wciąż pamięta o miłości matki. Musa potrafi zagrać na każdym instrumencie, a jej piosenki płyną prosto z serca i wzruszają do łez. Czarodziejka bywa wybuchowa, roztrzepana, ale zawsze jest gotowa pomóc potrzebującym. Wielką wagę przykłada do wierności, zaufania i szczerości, których bardzo potrzebowała od Rivena. Przez bardzo długi czas dwójka ta miała się ku sobie, jednak nie mogła się ze sobą dogadać przez skrytość i niedostępność Rivena. Wkrótce czarodziejce udaje się dotrzeć do serca chłopaka, jednak i tak później ze sobą zrywają. Musa marzy o karierze profesjonalnej piosenkarki. W grupie Winx to właśnie ona ma charakter chłopczycy oraz smykałkę do rozwiązywania zagadek. Jej bliźniaczką wróżką jest Tune oraz Cherie, a zwierzątkiem miś Pepe. Dostaje razem z Tecną Bloomix, ponieważ współpracowały i się pogodziły.

Layla
Layla/Aisha (z arab. życie) urodziła się 15 czerwca, jej magicznym znakiem jest Chimera. Po raz pierwszy pojawia się dopiero w drugiej serii. Jest córką Teredora i Niobe – władców świata Andros, przez co jest księżniczką. Rodzice zaaranżowali dla niej małżeństwo z mężczyzną, którego nigdy wcześniej nie widziała. Czarodziejka nie była tym zachwycona, ale jak okazało się, że tym tajemniczym chłopakiem jest Nabu – zafascynowana jego urokiem – od razu się zakochała. Layla jest bardzo wysportowana, zdolna, dumna i zdecydowana. Jest najodważniejsza ze wszystkich Winx i zawsze pierwsza leci na ratunek, jednak boi się samotności i ciemności. W wolnym czasie lubi ponieść się muzyce i zatopić w tańcu. Jako jedna z niewielu osób w magicznym wszechświecie wie gdzie znajduje się Wioska Wróżek i często razem z rodziną pomaga wróżkom Pixie. Jej bliźniaczą wróżką jest Piff, a zwierzątkiem króliczek Milly. Layla jest czarodziejką wody i wykorzystuje ją w postaci Morfix’u – jej magia polega kontrolowaniu różowej cieczy, która potrafi przybierać różne kształty, poniekąd panuje także nad wodą. Bardzo lubi wszelakie formy aktywności fizycznej, szczególnie pływanie. W 6 sezonie razem z Stellą otrzymuje moc Bloomix, dzięki wzajemnej pomocy, współpracy i wierze w siebie. W siódmym sezonie chłopakiem Layli jest Nex, ponieważ w 4 sezonie Nabu zapadł w śpiączkę ratując świat, przed czarownikami z czarnego kręgu.

Tecna
Tecna (z wł. technologia) jest czarodziejką technologii. Pochodzi z planety Zenith. Jej chłopakiem jest Timmy. Urodziła się 16 grudnia,a jej znakiem magicznym jest Tryton. W wolnych chwilach gra na komputerze i wymyśla różne gadżety. Jej bliźniaczą wróżką jest Digit oraz Cara. Uwielbia nauki ścisłe. Tecna ma różowe krótkie włosy, turkusowe oczy i jasną karnację. Jej strój w I i II serii jest jednoczęściowy w kolorze fioletowym,ma również dłuższe włosy. Tecna ma problemy z okazywaniem swoich emocji, lecz odkąd jest w Alfei wychodzi jej to coraz lepiej. W drugiej serii zdobywa Charmix dzięki wyznaniu Timmy’emu, że traktowała go powierzchownie i przyznaniu się, że go lubi, pierwszy raz przy tym płacząc. Enchantix zdobywa jako piąta. Aby go zdobyć poświęca się zamykając portal Omega, w którym zostaje uwięziona, lecz dzięki jej nowym umiejętnościom udaje się jej tam przetrwać i sprowadzić pomoc. W piątej serii wraz z Winx udaje się do Zenithu, gdzie przekonuję króla Cryosa do dołączenia do aliansu oraz wykorzystuje swoje życzenie Sirenix, życząc sobie, aby wszyscy mieszkańcy jej planety zjednoczyli się z innymi królestwami. W 6 sezonie razem z Musą dostają Bloomix, dzięki wspólnej współpracy i przyjaźni. Tecna jest pewna siebie i lubi praktyczne rozwiązania. Jej najlepsza przyjaciółka to Musa.

 

Bohaterowie
Chłopcy z Czerwonej Fontanny

Sky jest królem Heraklionu. Urodził się 20 marca. Jego magicznym znakiem jest Feniks. Wprawny pilot myśliwców i zręczny szermierz. Potrafi bronić się bumerangiem. Ma szlachetne serce, jest wierny, odpowiedzialny i bardzo przystojny. Altruista, romantyk. Chłopak Bloom. W filmie się jej oświadcza. W pierwszej serii zamienia się rolami z Brandonem i udaje giermka księcia. Jego ulubiony kolor to niebieski. Zmienił fryzurę na początku 5 serii. W 6 sezonie w czasie przyjęcia na Domino skacze do przepaści po Bloom, którą popchnęła Diaspro.
Brandon – Przyjaciel i giermek Sky’a. Urodził się 23 września. Jego magicznym znakiem jest Nereida. Niepokonany w posługiwaniu się mieczem oburącz oraz oszczepem. Uwielbia się wspinać oraz fascynuje się motorami. Jego hobby jest podrywanie dziewczyn, ale z całego serca kocha Stellę. W końcu decyduje się spędzić ze Stellą resztę życia i oświadcza się jej. W pierwszej serii zamienia się rolami ze Sky’em i udaje księcia. Jego ulubiony kolor to zielony.
Helia – jest bratankiem Saladina. Urodził się 2 września i magiczny znak to Jednorożec. Najlepszy uczeń, poświęcił się sztuce. Bardzo sprawny. Lubi przyrodę. Chłopak Flory od drugiej serii. Stosuje defensywny styl walki – unieruchamia wrogów za pomocą specjalnych linek przyczepionych (w 2 i 3 serii laserowych) do jego rękawicy. W 4 serii zmienia fryzurę. Jego ulubiony kolor to pomarańczowy.
Riven – Urodzony 15 października, jego magiczny znak to Żywioł. Jest samotnikiem i woli działać sam. Wcześniej trzymał z Trix, teraz trzyma z Winx i chłopakami. Nie ufa dziewczynom (ponieważ matka go porzuciła z powodów materialnych). Lubi współzawodniczyć ze Sky’em. Świetny we władaniu szablą i zręczny w dyscyplinach sportowych. Jest dzielny, przebiegły, nieufny, podejrzliwy i dziki. Od drugiej serii tworzy parę z Musą. W 4 serii można zauważyć że jest zazdrosny o Musę i z nią zrywa, ale wracają do siebie w ostatnim odcinku 4 serii. Jego ulubiony kolor to bordowy.
Timmy – Urodzony 15 lipca, nieśmiały chłopak zakochany w Tecnie, intelektualista. Sprawia wrażenie tchórzliwego, dlatego często musi udowadniać swoją odwagę. W walce używa pistoletu na laserowe dyski. Jego ulubiony kolor to żółty.
Ophir/Nabu – bardzo opiekuńczy i waleczny chłopak Layli (od trzeciej serii), w czwartej serii jej się oświadcza. Włada magią – do jego umiejętności należy między innymi znikanie, tworzenie magicznej bariery, zamienianie dotkniętego obiektu w kamień oraz lewitacja. W walce wspomaga się magicznym kosturem. Ginie w 102 odcinku (24 epizodzie 4 serii), poświęca się dla reszty, wchłaniając energię Czarnego Kręgu, która go zabija.
Roy – specjalista ,pracuje dla ojca Layli. Roy jest opiekuńczy i pomocny, pomógł Winx w dążeniu do zdobycia mocy Sirenix. Podczas imprezy w Alfei Roy pomagał Layli, gdy była smutna. Roy ma również możliwość korzystania z magii – Mocy Trytona, która pozwala mu oddychać pod wodą, tak jak moc Layli (Podwodny oddech). W odcinku 24, mówi Aura Trytona. W starym języku francuskim słowo Roy oznacza król.

Wróżki

Lockette – wróżka portali, bliźniacza wróżka Bloom.
Amore – wróżka miłości, bliźniacza wróżka Stelli.
Chatta – wróżka gadulstwa i sekretów, bliźniacza wróżka Flory.
Tune – wróżka dobrych manier, bliźniacza wróżka Musy.
Digit – wróżka zaawansowanej technologii, bliźniacza wróżka Tecny.
Piff – wróżka słodkiego snu, bliźniacza wróżka Layli.
Jolly – wróżka kart, starsza siostra Livy.
Livy – wróżka wiadomości, młodsza siostra Jolly.
Zing – wróżka owadów.
Glim – wróżka robaczków świętojańskich.
Concorda – opiekunka kodeksu w Alfei.
Discorda – opiekunka kodeksu w Chmurnej Wieży.
Athena – opiekunka kodeksu w Czerwonej Fontannie.
Ninfea – opiekunka kodeksu w Wiosce Wróżek.
Flowers – wróżka kwiatów.
Gemma – wróżka kamieni szlachetnych i bliźniacza wróżka Diaspro.
Cougratte – wróżka muzyki.
Gigi – wróżka psot i figli.
Kania – wróżka śmiechu.

Pozostałe; Katie, Liz, Merry, Ongerte, Purplekiss, Sixsweet, Sophia, Zalow, Maki, Lani.

 

Źródło:

https://pl.wikipedia.org