12345 (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)

Świat Według Ludwiczka

Świat według Ludwiczka (ang. Life with Louie, 1994-1998) – amerykański animowany serial telewizyjny, opowiadający o przygodach ośmiolatka Ludwika Andersona. Serial został zrealizowany na podstawie opowiadań i autentycznych historii z życia znanego komika i aktora Louie Andersona. Serial został uhonorowany nagrodą Emmy.

Fabuła bajki Świat Według Ludwiczka

Serial opowiada o przygodach z dzieciństwa popularnego komika Louiego Andersona. Tytułowy Ludwiczek jest ośmiolatkiem przy kości, który mieszka w miasteczku Cedrowa Górka wraz ze swoją rodziną – matką Orą, rodzeństwem oraz ojcem – Andym, który jest weteranem wojennym.

świat według ludwiczka

świat według ludwiczka

Postacie w bajce Świat Według Ludwiczka

Ludwik „Ludwiczek” Anderson – główna postać serialu. Jest otyłym ośmiolatkiem, mieszkającym z rodziną w fikcyjnym miasteczku Cedrowa Górka w stanie Wisconsin. Często narzeka.
Andrew „Andy” Anderson – ojciec Ludwika. Uczestnik II wojny światowej. W każdym odcinku opowiada „swoje” wspomnienia wojenne. Pracuje w fabryce przekładni i kół zębatych. W młodości grał na trąbce w zespole „Grzmiące działka”. Znany też był jako „zamaskowany szachista”. Uwielbia swój stary samochód – zielonego Ramblera Ambassadora (1958-1959). Podczas wojny był kucharzem 5 Regimentu Cedrowej Górki, gdzie otrzymał ksywkę „Zadek” po tym, jak przypalając sobie pośladki podczas przygotowywania śniadania wydał z siebie krzyk, który obudził jego kolegów i tym samym ocalił ich przed atakiem Japończyków.
Ora Zella Sherman Anderson – matka Ludwiczka. Jest rozsądna, spokojna i opanowana, zawsze potrafiąca pomóc innym. Jej hobby to gotowanie, pieczenie oraz zbieranie solniczek i pieprzniczek.
Thomas „Tommy” Anderson – pięcioletni brat Ludwika, najmłodszy członek rodziny. Ludi często go straszy.
Jeannie Harper – sympatia Ludwiczka i jego najlepsza przyjaciółka. Chodzi razem z nim do klasy.
Michael Grunewald – najlepszy kumpel Ludwiczka. Ma tendencję do wypowiadania się w sarkastyczny sposób. Pochodzi z bogatej rodziny, co często irytuje Ludwiczka. Jego ojciec pracuje z Andym.
Toddler Tobolinski – przyjaciel z klasy Ludwiczka.
Glen Glenn – największy chuligan w szkole i wróg Ludwika. Dręczy go przy każdej możliwej okazji.

Krótki opis odcinków Świat Według Ludwiczka :

 • Świąteczna niespodzianka– w święta Ora prosi Andy’ego, żeby udekorował dom Pani Stilman starymi lampkami, sama zabiera Panią Stilman na świąteczne 3 godzinne zakupy. Po wyjściu Ory, Ludwiczek zostaje zmuszony pomóc tacie z lampkami. Z pomocą przyjaciół Ludwiczka, chłopiec wraz z ojcem kończą udekorowanie przed powrotem Ory i Pani Stilman.
 • Bezrobotny tata– Andy został zwolniony z pracy, ponieważ dał wolne koledze, gdy rodziło mu się dziecko. Nie chce powiedzieć prawdy rodzinie. Tymczasem Ludwiczek cieszy się, że są wakacje, lecz nie może w pełni cieszyć się przerwą, ponieważ tata każe mu pomagać przy domu. Ora dostała pracę i jeździ po domach, sprzedając perfumy. Gdy Ludwiczek dowiaduje się o powodach zwolnienia Andy’ego z pracy, idzie do fabryki i rozmawia z pracownikami, którzy wstawiają się za Andym i buntują się przeciw szefowi. Andy  znów dostaje pracę.
 • Mokry sąsiad w moim łóżku– obok Ludwiczka wprowadzają się nowi sąsiedzi Jensenowie. Chłopiec zaprzyjaźnia się z ich synem, ale rodziny ze sobą rywalizują. Nadchodzi powódź. Andy budował wysoki mur, aby pies tych sąsiadów nie biegał po ogrodzie Andersonów, jednak mur ten zatrzymuje wodą, co sprawia, że wszyscy sąsiedzi wprowadzają się do domu Ludwiczka, ich wrogowie też. Powódź ustaje, a wszyscy idą naprawić szkody, jakie wyrządził deszcz.
 • Grunt to dobry trener– Ludwiczek nie chce ćwiczyć na w-fie, ale za to musi dołączyć do drużyny baseballowej. Ich trener daje chłopcu wycisk, a drużyna jest kiepska. Ora daje wszystkim lekcje, bo jest w tym świetna. Trener został ranny, więc nowym trenerem zostaje Andy. Drużyna wygrywa dzięki Orze, ale pan Anderson zapisuje sobie wszystkie zasługi.
 • Rybka zwana Pepper– Jenny Harper wyprowadza się, bo jej tata dostał nową pracę. Ludwiczek czuje się samotny. Chce mieć zwierzę domowe. Kupuje więc rybkę, którą nazywa Pepper. Pepper rośnie do ogromnych rozmiarów, bo chłopiec karmi go nawet szarlotką. Do Ludwiczka przyjeżdża jego babcia, której chłopiec kiedyś się bał. Ludwiczek zaprzyjaźnia się z babcią i za jej namową wysyła list do Jenny. Babcia musi wyjechać. Wkrótce wraca Jenny, bo coś było nie tak z pracą jej taty. Jenny pokazuje Ludwiczkowi list, w którym chłopiec wyznał jej miłość, a Jenny całuje go.
 • Jezioro Winnibigoshish– Ludwiczek wyjeżdża z rodziną nad jezioro, gdzie musi bawić się z Kelly Basset, która ma obrzydliwy aparat na zęby. Gang twardzieli śmieje się z niego. Chłopiec wkrótce imponuje tym chłopakom skacząc na bombę do basenu, więc należy do ich paczki, lecz oni namawiają go, by dokuczał Kelly. Wkrótce Ludwiczek orientuje się, że chłopcy i tak go nie lubią i przeprasza Kelly. 10 lat potem Ludwiczek przeczytał, że Kelly została miss.
 • Zimowy Karnawał w Cedrowej Górce– w Cedrowej Górce odbywa się zimowy karnawał. Rodzina Andersonów bierze udział w zawodach rodzin z Cedrowej Górki. Słyną oni z tego, że od 25 lat nie wygrali żadnej z konkurencji konkursowych. Na początku idzie im jak zwykle – źle. Jednak Ora przełamuje złą passę Andersonów. Ludwiczek zakochuje się w starszej siostrze Jenny, okazuje się jednak, że ta ma chłopaka, a na Ludwiczka nie zwraca uwagi.
 • Świąteczny obiad– Andersonowie zapraszają całą rodzinę do siebie do domu na świąteczny obiad. Ora planuje dokładnie każde miejsce dla każdego z członków rodziny, Ludwiczek jednak wszystkie kartki z imionami miesza. Na przyjęcie przejeżdża także nielubiany przez Andy’ego brat Ory, który jest szalenie bogaty. Po walce na jedzenie, Andy godzi się z bratem Ory. Tymczasem Ludwiczek występuje jako indyk na występie w szkole. Po porażce, Ludwiczek zostaje zmuszony przez dyrektorkę napisać referat na temat znaczenia święta Dziękczynienia. Ludwiczek pokazuje swój referat, którego znaczeniem jest tylko ciasto i dostaje karę od dyrektorki.
 • Niezapomniany festyn– Andersonowie jadą na festyn. Ora chce wygrać konkurs na najlepszą potrawkę. Andy sprzedaje swój traktor Deksterowi 3. Potem bierze udział w łapaniu świń i wygrywa świnkę, którą schwytał za drugie miejsce. Tommy na dosyć tego, że Ludwiczek go traktuje jak zwierzątko. Tommy ucieka od niego i jedzie po Oddechu Smoka. Ludwiczek go tam znajduje, ale się boi Oddechu Smoka i jadąc z Tommym przełamuje swój lęk. Ora wygrywa konkurs za najlepszą potrawkę, a jej rywalka oszalała z powodu przegranej i zostaje wysłana do wariatkowa.
 • Cud w Cedrowej Górce– Andy i Ora jadą do chorej babci i zostawiają dzieci samych w domu. Rodzeństwo Ludwiczka wychodzi z domu i Ludwiczek i Tommy zostają sami w domu. Przybywa zamieć. Podczas naprawy telewizora, Tommy przypadkiem wyłącza prąd w mieście i szukają innego sposobu, żeby mieć światło. Wtedy znikąd w piwnicy się pojawiają przyjaciele Ludwiczka. Tommy sądzi, że Ludwiczek chce go przestraszyć. Tommy ucieka do garażu i Ludwiczek go tam znajduje. Ludwiczek przeprasza brata za ciągłe straszenie. Tymczasem Ora całuje babcię i też choruje. Andy jest zły za to, że wykonuje polecenia swojej chorej żony i chorej teściowej. Andy odśnieża drogę powrotną. Gdy Ludwiczek zabrał Tommy’ego do domu, wiewiórka go atakuje jak Andy i Ora wrócili. Andy pokonuje wiewiórkę. Wtedy pojawiają się inne złe zwierzęta, ale tata Ludwiczka je pokonuje. Awaria prądu zostaje usunięta, a rodzeństwo Ludwiczka wraca do domu.
 • Na tropie jeleni– Andy zabiera Ludwiczka na polowanie na jelenie. Ludwiczek tam znajduje jednego jelenia i go zabiera do domu. Andy dowiaduje się o jeleniu, bo jeden z kolegów Ludwiczka zadzwonił do taty. W nocy jeleń wraca do lasu gdzie zostaje zaatakowany przez myśliwych. Ludwiczek i Andy ratują jelenia. Kończy się sezon na jelenie.
 • Mocne uczulenie– Ludwiczkowi zaczynają puchnąć głowa i ręce. Okazuje się, że ma uczulenie na ziarna, zboże, mąkę albo ryż. Ludwiczek przełamuje swój lęk nad zastrzykiem i zostaje wyleczony. Tymczasem lodówka Andersonów się psuje i Andy stara się ją naprawić.
 • Fanatyk Ramblera– samochód Andersonów zwany Rambler, do którego tata Ludwiczka jest przywiązany psuje się. Andy próbuje go naprawić, ale mu się nie udaje. Ora proponuje kupić nowe auto. Andy nie chce mieć nowego auta, bo bardzo kocha Ramblera. Andersonowie kupują nowe auto, ale potem Andy go oddaje. W nocy Ludwiczek i mechanik naprawiają Ramblera i Andy jest zachwycony.
 • Kijkarz na gorączym blaszanym dachu– Ludwiczek potrzebuje pieniędzy na klakson rowerowy. Zatrudnia się u golfirza Jojo Pinaczopulosa jako kijkarz. Ludwiczek zarabia. Dzięki ojcu, Ludwiczek odchodzi z noszenia kijów Jojo. Podczas powrotu do domu z pola golfowego, Andy daje Ludwiczkowi pieniądze na klakson.
 • Lato mojej goryczy– klasa Ludwiczka wyjeżdża na obóz Chakami. Tommy też jedzie. Ludwiczek jest przekonany, że na obozie nie zauważy Glen Glenna, ale Glen Glenn też jedzie i będzie go torturował. Podczas wycieczki po lesie, Ludwiczek i Glen Glenn odłączają się od pozostałych i się gubią. Ludwiczek dowiaduje się, że przez zagubienie się Glen Glenn go nie torturuje. Nazajutrz Ludwiczek i Glen Glenn wracają do obozu. Po powrocie z obozu, Glen Glenn znowu zaczyna torturować Ludwiczka.
 • Zimowe Szaleństwo– kolega Andy’ego, Earl Grunewald, dostaje awans w dziale kontroli jakości przekładni kół zębatych. Jego syn i kolega Ludwiczka, Mike Grunewald, wyjeżdża z rodziną na narty. Ludwiczek go okłamuje, że jest mistrzem narciarskim. Ludwiczek też jedzie z rodziną. Podczas jazdy na nartach, Ludwiczek mówi prawdę Mike’owi. Po powrocie z gór narciarskich, Earl traci awans i znów pracuje wraz z Andym.
 • Opus Ludwiczka– Jenny zakochuje się w nowym uczniu o imieniu Sean. Ludwiczek jest załamany i próbuje zaimponować Jenny, że jest lepszy od Seana. Tymczasem Andy i Ora mają rocznicę ślubu i tym dniem jest 27 lutego, ale Andy mówi, że 26. W dzień rocznicy Andy odkrywa, że Ora miała rację.
 • Bez dachu nad głową– tornado atakuje Cedrową Górkę. Ludwiczek wpada w tornado i zostaje zdmuchnięty do domu. Ludwiczek się boi tornada i z tego powodu się zamyka w pokoju i nie chce wyjść. Krowa wpada przez tornado do drzewa obok okna pokoju Ludwiczka i krowa wszystko mówi Ludwiczkowi. Ludwiczek przestaje się bać tornada i wreszcie wychodzi z pokoju. Przybywa kolejne tornado, ale Ludwiczek się nie boi. Po zakończeniu tornada, sezon tornada jest zakończony. Tymczasem Tommy zakochuje się w pani Newton. Ora pokazuje mu listy, które Andy do niej pisał na wojnie. Tornado porywa listy do sąsiadów. Sąsiedzi śmieją się z Andy’ego i Andy nie chce im powiedzieć, że to on pisał te listy.
 • Jak spędzić dzień w Waszyngtonie?– klasa Ludwiczka wyjeżdża do Waszyngtonu tylko dlatego, że ten kto wygłosi mowę i wygra. Ludwiczek kupuje od Glen Glenna mowę i wygrywa. Andy też jedzie, bo chce znowu zobaczyć prezydenta ponieważ byli razem na wojnie. Podczas pobytu w Waszyngtonie, Andy mówi Ludwiczkowi, że trzeba mówić prawdę. Podczas konkursu mowy, Ludwiczek mówi prawdę o mowie.
 • Parszywa dwunastka– Ora będzie miała dziecko. Ludwiczek się dowiaduje, że po urodzeniu dziecka jeden z dzieci odejdzie i Ludwiczek nie chce, żeby to padło na niego. Potem Ora mówi, że nie będą mieli dziecka, bo było zamieszanie u doktora.
 • Kazoo przychodzi na obiad– do Cedrowej Górki przyjeżdża komik kochający Orę, Marty Kazoo. Ora już go nie lubi. Ludwiczek chce zostać komikiem. Ludwiczek niestety tylko obraża ludzi, a nie ich rozśmiesza i rezygnuje z bycia komikiem. Po powrocie do domu z teatru, Ora decyduje, że Ludwiczek powie żarty w domu. Ludwiczek mówi żarty swojej rodzinie.
 • Doświadczenie z pszczołami– Jensen kupuje karawan i zazdrosny Andy marzy o większym. Andy zamawia milion pszczół i z czasem stają się dla niego ważniejsze niż rodzina. Ludwiczek zabiera 2 pszczoły na konkurs naukowy, ale jedną z nich jest królowa. Z tego powodu pszczoły przylatują do szkoły. Andy i pan Jensen ratują szkołę od pszczół, Andy rozstaje się z pszczołami.
 • Zamaskowany mały szachista– Ludwiczek przyłącza się do klubu szachowego. Andy mu mówi, że szachiści są wyśmiewani. Ludwiczek się przebiera za małego zamaskowanego szachistę i idzie na turniej szachowy. Andy też jest w turnieju, podający się za legendarnego zamaskowanego szachistę.
 • Dla dobra Pete’a– podczas zakupów, Ludwiczka atakują wózki i ratuje go bezdomny facet o imieniu Pete, który zabrał Orę do szpitala jak zaczęła rodzić Ludwiczka. Ludwiczek trzyma Pete’a w garażu. Ludwiczek chce pomóc Pete’owi znaleźć pracę. Ludwiczek próbuje to utrzymać w sekrecie przed rodziną, lecz jakimś cudem Tommy dowiaduje się, że Ludwiczek trzyma Pete’a w garażu. Pete niespodziewanie odchodzi. Ludwiczek obwinia za to siebie. Okazuje się, że Pete wyjechał do Chicago, bo tam chce szukać pracy.
 • Dobrzy i źli Państwo Glenn– Pani Jen Glenn terroryzuje Cedrową Górkę swoim głosem, ale potem traci głos i trafia do szpitala. Z tego powodu Glen Glenn kumpluje się z Ludwiczkiem. Lekarz z Paryża leczy Jen i ona odzyskuje głos, a Glen Glenn znowu przeklinuje Ludwiczka.
 • Podziękowania– Babcia Ludwiczka wysyła wnukowi sweter na urodziny. Ludwiczek pisze do niej podziękowania, ale nie ma czasu, bo wołają go koledzy i ma inne plany. Ludwiczek znowu pisze, ale niestety babcia umarła. Ludwiczek rozmawia z przedstawicielami wszelkich religii na temat śmierci. Ludwiczek po pogrzebie babci zostawia na cmentarzu swój list i podziękowania.
 • Wielkie dzieło Ludwiczka– W Cedrowej Górce powstaje kino, Ludwiczek przesiaduje w nim całymi dniami. Andy i Ora martwią się tym i dają mu kamerę, żeby znaleźć mu inne zajęcie. Ludwiczek dostaje kamerę i proponuje zrobić film o Dewey’u Andersonie. Ludwiczek zatrudnia swoich kolegów, ale robią wszystko źle i Ludwiczek ich zwalnia. Film jest okropny i Ludwiczek proponuje już nigdy nie kręcić żadnych filmów. Ludwiczek wyrzuca film na śmietnik, ale Ora ratuje film i go przemontuje. W kinie pokazują przemontowany film. Ludwiczek przeprasza wszystkich i znowu zaczyna kręcić.
 • Kampania wyborcza– Mike, Toddler i Melvin startują w wyborach. Ludwiczek, Jenny i 2 Melvinów im pomagają. Melvin wygrywa wybory.
 • Zjazd weteranów– Ludwiczek ma dosyć słuchania wojennych opowieści ojca. Nadchodzi 15 zjazd żołnierzy 5 regimentu. Ludwiczek słucha opowieści taty dla szkolnej pracy na ocenę, ale praca nie wychodzi i Ludwiczek dostaje pałę. Ludwiczek odkrywa, że te opowieści są zmyślone i Andy wyjaśnia wszystko. Ludwiczek zaczyna się interesować wojną.
 • Packersi, GAZU!– nadchodzi niedzielny mecz. Andy idzie na niego z Ludwiczkiem. Andy usiłuje się spotkać z trenerem, który jest jego starym przyjacielem. Przeciwnicy zdobywają przewagę, ale Ludwiczek dostaje się do trenera i przekazuje mu Manewr Andersona. Dzięki temu Packersi wygrywają mecz.
 • Miłośnik literatury– nauczyciel klasy Ludwiczka zachorował. Zastępuje go Panna Robertson. Ludwiczek się w niej zakochuje i zawsze czyta Szekspira. Ludwiczek nie ma czasu pomagać tacie w budowie schronu. Andy jest zły na Pannę Robertson, ale ona mówi, że pochodzi z wojskowej rodziny. Andy załatwia jej pracę w akademii wojskowej. Nauczyciel wraca i wszyscy obwiniają Ludwiczka za zniknięcie panny Robertson. Panna Robertson wszystko wyjaśnia klasie, ale Ludwiczka od dawna nie ma i o tym nie wie. Ludwiczek się wkurza na tatę, ale się dowiaduje o wszystkim. Andy też czyta Szekspira. Ludwiczek pomaga tacie przy schronie, a potem schron zostaje przerobiony na basen.
 • Dzika Wycieczka– są wakacje. Wszyscy proponują wyjechać do Niucholandu, który jest w Fresno w Kalifornii. Andersonowie walczą z przeszkodami podczas wycieczki. W czasie wycieczki Ora kupuje resztę solniczek i pieprzniczek do kolekcji. Udaje się Andersonom dotrzeć do Niucholandu, ale Niucholand został przeniesiony do Orlando na Florydzie. Z tego powodu Andersonowie wracają do domu.
 • Święto Halloween– jest Halloween. Ora zakazuje Ludwiczkowi jadać cukierków w miesiąc przed Halloween. W supermarkecie, Ludwiczek zabiera jednego cukierka bez zapłaty. Ludwiczek próbuje się go pozbyć, ale mu się nie udaje. Ludwiczek jest załamany, bo stał się przestępcą. Chłopiec przebrany za duszka zabiera cukierek. Ludwiczek chce go odzyskać. Ludwiczek odzyskuje cukierek i go oddaje do sklepu.
 • UFO– Ludwiczek i Mike budują statek kosmiczny jako szkolny projekt na szóstkę. Andy widzi statek. Po odejściu Andy’ego, statek się rozbije. Andy mówi, że inwazja kosmitów będzie w sobotę. Ludwiczek i Mike naprawiają statek i pokazują go na inwazji. Niestety statek jest z przedłużaczem i statek się rozbija. Ludwiczek i Mike zostają zdemaskowani i dostają pałę.
 • Pocałunek– Panna Kinni urządza sztukę zwaną Śpiąca Królewna. Ludwiczek dostaje rolę księcia. Ludwiczek źle rozumie tekst. Glen Glenn chce być księciem, ale zostaje tylko dublerem. Ludwiczek uczy się pocałunku. Tymczasem szef Andy’ego wyjeżdża w podróż i Andy go zastępuje. Andy pracuje przez bardzo długi czas. W dzień premiery, Ludwiczek je batonik, ale łamie ząb i Ora go zabiera do dentysty. Dentysta daje Ludwiczkowi znieczulenie, które działa przez kilka godzin. Niestety w tym czasie będzie się odbyło przedstawienie. Ora mówi, że Ludwiczek nie może wziąć udziału w przedstawieniu, ale Ludwiczek musi, bo nie może dopuścić Glen Glennowi pocałować Jenny, która gra królewnę. Andy kończy pracę i idzie na przedstawienie. Przed wyjściem wpada na swojego szefa. Ludwiczek niedobrze wypada, ale znieczulenie przestaje działać i Ludwiczek całuje Jenny.
 • Miłość jest ślepa– Ludwiczek chce mieć psa, ale Andy się nie zgadza. Ludwiczek dostaje psa szkolonego na przewodnika niewidomego. Ludwiczek go cały czas pilnuje. Pies zdaje egzamin na przewodnika i pomaga jednemu z niewidomych.
 • Dzień matki– jest dzień matki. Andy jedzie do Minneapolis po swoją matkę. Ora choruje i jej obowiązki padają na Ludwiczka. Andy i jego matka przyjeżdżają. Ludwiczek daje mamie lekarstwo i Ora wyzdrowieje na dzień matki. Ludwiczek cały czas planował przygotowanie prezentu dla mamy na dzień matki, lecz nie miał czasu z powodu jej choroby i nic dla niej nie ma. Ora mówi mu, że dał jej najlepszy prezent, czyli opiekowaniem się jej i domem podczas jej choroby. Najgorsze dla Andy’ego jest to, że przyjechał jego brat Eryk w odwiedziny.
 • Zrób to albo nie– Ludwiczek ma największą satystykę rzutów w grze w kosza. Tymczasem Andy musi być w formie i robi zestaw ćwiczeń. Ora odkrywa, że cała rodzina musi się zdrowie odżywiać i daje na każdy obiad zdrowe jedzenie. Andy jest bardzo zły za zdrową żywność. Podczas meczu koszykówki, Ludwiczek ciągle zostaje kryty przez przeciwną drużynę i ciągle daje piłkę swojemu koledze o imieniu Teco. Dzięki niemu, drużyna wygrywa mecz.
 • Rodzinna fotografia– są Święta. Ludwiczek chce mieć prezent za 5 dolarów, ale wszystko ma zmienioną cenę. Andy jest Mikołajem, który musi dać prezenty dzieciom z sierocińca. Ludwiczek dowiaduje się, że Teco jest sierotą i chce mieć prezent, który jest braniem Teca do domu na Święta. Podczas Świątecznej kolacji, cała rodzina Andersonów i Teco robią fotografię.

Źródła:

https://pl.wikiquote.org/wiki/%C5%9Awiat_wed%C5%82ug_Ludwiczka

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat_wed%C5%82ug_Ludwiczka