12345 (2 głosów, średnia: 4,50 z 5)

Baranek Shaun

Baranek Shaun (ang. Shaun the Sheep) – postać stworzona przez Nicka Parka na potrzeby plastelinowego filmu animowanego pod tytułem Wallace i Gromit: Golenie owiec (ang. Wallace & Gromit in A Close Shave) z 1995 roku, w którym zagrał on drugoplanową rolę jednej z uprowadzonych owiec.

Od 2006 roku wytwórnia Aardman Animations pod kierownictwem Nicka Parka tworzy serial animowany w całości poświęcony tej postaci oraz jej życiu na farmie. Serial składa się z 150 odcinków trwających ok. 7 minut każdy.

W roku 2015 powstał pełnometrażowy film Baranek Shaun.

Bohaterowie Baranek Shaun

Główni

Baranek Shaun – główny bohater i nieoficjalny przywódca żyjącego na farmie stada owiec. Bystry i sympatyczny. Często wpada w różne tarapaty, ale wychodzi z nich bez szwanku dzięki swojej pomysłowości.
Bitzer – pies pasterski, którego zachowanie do złudzenia przypomina pracę brygadzisty w fabryce. Przynosi do pracy herbatę w termosie oraz drugie śniadanie, sprawdza stan osobowy swojej załogi oraz przy pomocy gwizdka ogłasza początek i koniec zmiany na pastwisku. Ma słabość do muzyki, aportowania oraz powieści romantycznych.
Farmer – jak wszyscy ludzie w serialu nie mówi, a chrząka. Nie ma pojęcia, co naprawdę dzieje się w obejściu. Choć nieraz udaje mu się przypadkowo nakryć swoje zwierzęta na różnych niezwykłych czynnościach, te bez problemu potrafią go oszukać i utrzymywać w przeświadczeniu, że ma przywidzenia.

Shirley – wielka, okrągła owca, jedząca niemal wszystko, co znajdzie się w jej zasięgu. Ze względu na wyjątkowo duże gabaryty bywa bardzo przydatna jako żywa trampolina, pompa ciśnieniowa czy taran, a jej runo mieści mnóstwo nieprawdopodobnych rzeczy.
Timmy – najmłodszy, posiadający tylko jeden mleczny ząb członek owczego stada. Jest bardzo ciekawski i często pakuje się w różne niebezpieczeństwa np. chodzenie po linie w cyrku, z których wychodzi bez szwanku, w przeciwieństwie do tych, którzy chcą mu pomóc. Jest głównym bohaterem innego serialu Timmy i przyjaciele przeznaczonego przede wszystkim dla dzieci.
Mama Timmy’ego – można ją rozpoznać po wałkach na głowie. Nie należy do nadopiekuńczych matek, ale bardzo kocha Timmy’ego.
Trzy świnie – świnie o wyjątkowo niesympatycznym charakterze. Są aroganckie i złośliwe, ciągle szukają sposobności, aby dokuczyć sąsiadującym z nimi owcom, choć złe uczynki niemal zawsze obracają się przeciwko nim. Boją się tylko Farmera i psa.

Poboczni

Bitzerowa – suczka należąca do obozowiczów, którzy rozbili namiot niedaleko farmy. Niestety, zanim jej romans z Bitzerem rozgorzał na dobre, musiała wrócić do domu ze swoimi właścicielami.
Pidsley – pomarańczowo-brązowy, wyjątkowo tłusty i leniwy kot należący do Farmera. Zazdrosny o pozostałe zwierzęta – chciałby, żeby Farmer zajmował się tylko nim. Jego słabością jest zabawa kłębkiem wełny.
Mower Mouth (koszące szczęki) – koza o nieposkromionym apetycie – z równym zapałem pałaszuje trawę, gałęzie, stare opony i cegłówki. Został jej poświęcony jeden z odcinków oraz pojawiła się epizodycznie jako jeden z gości wiejskiej dyskoteki Shauna.
Byk – silny, szybki i łatwo wpadający w złość. Jego sierść ma kolor brązowy. Czerwień działa na niego jak płachta na byka. Pojawia się w odcinkach: „Byk”, „Wykrywacz metalu”, „Chrapanie” i „Dyskoteka Shauna”.

Kosmita – zielony przybysz z innej planety który rozbił się na pastwisku. Owce pomagają mu naprawić i wyczyścić jego spodek, kosmita odlatując zostawia owcom ciekawy przedmiot. Pojawia się (sam lub w towarzystwie pobratymców) w odcinkach pod tytułem „Gość”, „Kłopotliwi Goście”, „Zamiana”, „Skaczące owce” i „Łapacz chwil”.
Lis – mieszka w norze nieopodal farmy. Pojawia się w odcinkach „Porwanie” (porywa Koguta), „Lis w owczej skórze” (dybie na Timmy’ego) i „Kokos” (podkrada się do kur)
Wybranka Farmera – kobieta z różowymi włosami, często odwiedzająca farmera. Występuje w odcinkach „Balon”, „Nerwowa randka”, „Wesołych Świąt”, „Tupecik”.Lola – owca o blond włosach. Pojawia się w odcinku „Zakochany Shaun”

Epizodyczni

Kura – pojawia się w odcinkach: „Kto jest mamą?” i „Upalny dzień”.
Kogut – występuje na początku czołówki każdego odcinka; jest też głównym bohaterem odcinka „Porwanie”.
Wrona – pojawia się w odcinku „Wrona”
Pisklęta (dzieci kury) – cztery małe żółte kulki, u których nie widać oczu ani łap.
Kaczka – pojawia się w odcinkach „Piłka”, „Kąpiel”, „Beton” oraz „Dyskoteka Shauna”

Małe ptaki – pojawiają się w odcinkach: „Zakochany owczarek” i „Porządki”.
Sroka – złodziejaszek błyskotek, pojawia się w odcinku: „Sroka”.
Pryszczaty nastolatek – pryszczaty nastolatek, dostawca pizzy, o grzywce zasłaniającej mu oczy. Jest wielkim miłośnikiem płazów, a może wierzy w bajkę o zaklętej w żabę księżniczce.
Turyści – pojawiają się epizodycznie na początku i na końcu odcinka pod tytułem „Fotograf”, a także w odcinku pod tytułem „Turyści chaosu”.
Staruszka – pojawia się w kilku odcinkach, jej charakterystyczną cechą jest torebka której używa do bicia innych.
Siostrzenica – siostrzenica farmera pojawiająca się tylko w odcinku Siostrzenica.

https://pl.wikipedia.org/wiki