12345 (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)

Jedynkowe Przedszkole

Jedynkowe przedszkole – program telewizyjny dla dzieci, emitowany na antenie TVP1 od 8 kwietnia 2008 roku do 5 czerwca 2012 roku. Produkowany był przez Ośrodek Telewizji Polskiej w Lublinie. Ukazywał się premierowo we wtorkowe poranki, powtórkowe emisje miały miejsce w czwartki. Wyjątkowo w czerwcu 2009 roku programy premierowe pokazywano w czwartki.

Do czerwca 2009 roku nowe programy pokazywane były co tydzień, od września 2009 roku co dwa tygodnie, a od kwietnia 2010 roku zaledwie raz w miesiącu. Powtórkową emisję program miał na kanale TVP Polonia, a od 19 lutego 2014 roku jest powtarzany w TVP ABC.

Główne elementy programu przypominały emitowane w latach 80. i 90. XX wieku, a także w latach 2006-2007 Domowe przedszkole. Różnica polegała na miejscu (studio przedstawiało ogromnych rozmiarów komputer, podzielony na dwa miejsca – przed monitorem i na klawiaturze oraz we wnętrzu komputera) i prowadzących program, którzy zostali nazwani pojęciami związanymi z częściami komputerowymi, klawiatury i symbolami internetowymi. W programie nie było również postaci kukiełkowych.
Pomysłodawczyniami programu były Barbara Olszewska i Aleksandra Olszewska.

W ciągu czterech lat nadawania programu zrealizowano 87 odcinków audycji oraz jeden odcinek specjalny.

Bohaterowie programu

Enter (Łukasz Borkowski) – główny prowadzący programu, zawsze znajdujący się w gronie witających dzieci na początku programu. Nosi czapkę z daszkiem, którą nosi daszkiem do tyłu, oraz bluzkę z narysowanym symbolem klawisza Enter znajdującego się na klawiaturze komputera.
Shift (Konrad Biel) – miewa zwariowane pomysły, które są oceniane przez pozostałych gospodarzy programu za niezbyt mądre. Nosi czapkę z daszkiem i bluzę z narysowanym symbolem klawisza Shift na komputerowej klawiaturze. Uczy dzieci pisać wielkie litery alfabetu.

Spacja (Mirella Rogoza-Biel) – wraz z dziećmi wykonuje zabawy ruchowe. Jest ubrana w różową sukienkę w kolorowe grochy. Uczy dzieci pisać małe litery alfabetu.
Małpka (Diana Jędrzejewska) – poszukuje odpowiedzi na pytania dzieci w internecie. Jest ubrana w kostium małpki z długim ogonem i uszami w kolorach fioletowym i niebieskim. Nosi również bezrękawnik z symbolem internetowej małpy.
Twardy Dysk (Karol Suszczyński) – mieszkaniec wnętrza komputera. Posiadający ogromną wiedzę z każdej dziedziny erudyta, który czasem lubi się przechwalać swoją wiedzą. Nosi okulary i jest ubrany w czarno-biały garnitur z włożonymi w kieszeniach płytami CD.

Karta Dźwiękowa (Sylwia Wójcik) – mieszkanka wnętrza komputera. Uwielbia grać na instrumentach i śpiewać piosenki. Uczy dzieci tekstów piosenek. Nosi kolorową bluzkę z wizerunkiem pięciolinii nutowej.
Karta Graficzna (Violetta Małecka) – mieszka wewnątrz komputera. Posiada duże zdolności plastyczne. Wraz z dziećmi wykonuje różne zabawy plastyczne. Jest ubrana w bluzkę z wizerunkiem malarskiej palety barw.

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/