12345 (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)

Leniuchowo bajki dla dzieci za darmo online

Leniuchowo (ang. LazyTown) – telewizyjny serial dla dzieci kręcony na Islandii (gdzie nosi tytuł Latibær), bardziej znana jest jednak wersja amerykańska – to właśnie ona jest premierową na całym świecie i podstawą dla zagranicznych wersji. Twórcy i aktorzy Leniuchowa to Islandczycy, Amerykanie i Brytyjczycy.

Serial został stworzony przez islandzkiego gimnastyka Magnúsa Schevinga, który gra również jedną z ról w serialu. Oryginalna emisja odbywa się w stacjach Sjónvarpið (Islandia), Nick Jr oraz Noggin (USA) i BBC (UK). Ponadto emisją zajmowała się kiedyś amerykańska stacja CBS. Serial jest emitowany w ponad 100 krajach i w około 30 językach[1]; w Polsce emitowany był w Jetix, jednak zdjęto go z anteny 18 września 2009. Od 1 września 2009 r. do 18 czerwca 2010 roku emitowany był na kanale Disney Channel w bloku Playhouse Disney. 1 września 2010 roku serial pojawił się na kanale Playhouse Disney. Od 25 lutego 2013 serial pojawił się na kanale Boomerang w bloku Cartoonito. Jest to drugi serial fabularny emitowany na polskim Boomerangu.

Dotychczas wyprodukowano 79 odcinki w 4 seriach. W 2008 w BBC pojawił się też serial dla młodszych LazyTown Extra, a w 2007 po Wielkiej Brytanii podróżowała teatralna trasa LazyTown Live!, która w 2009 zostaje kontynuowana jako LazyTown Live! The Pirate Adventure.

Opis fabuły bajki Leniuchowo

Główną postacią jest Stephanie, dziewczynka, która przyjeżdża na wakacje do wujka, który jest mieszkańcem i burmistrzem miasta zwanego Leniuchowo. Stephanie jest bardzo ruchliwa, w przeciwieństwie do pozostałych dzieci w Leniuchowie. Postanawia je zachęcić do przyłączenia się do niej, ponieważ twierdzi, że wieczne siedzenie w domu i granie w gry video nie jest zdrowe. Pomaga jej superbohater Sportacus. Razem udaje im się zaprowadzić w mieście „porządek”, jednak z wyjątkiem jednego mieszkańca – Robbiego Zgniłka, który wciąż postanawia zostać przy lenistwie. Chce do tego wciągnąć resztę ludzi w mieście, przebierając się za różne postacie i próbując różnych sposobów, ale wciąż bezskutecznie.

Produkcja bajki Leniuchowo

Serial jest połączeniem żywej gry aktorów, gry kukiełek i animacji CGI. Trzy postacie – Sportacus, Stephanie i Robbie Zgniłek są jedynymi granymi przez aktorów. Wyjątek stanowią odcinki Taneczny pojedynek, Mały Sportacus i The Lazy Genie, w których pojawiają się inne postacie grane przez aktorów. Reszta bohaterów jest grana przez kukiełki, za których produkcję odpowiadają Neal Scanlan Studio i Wit Puppets. Tło wydarzeń – budynki i inne miejsca w Leniuchowie są animowane komputerowo. Odcinki kręcone są w studiu w islandzkim mieście Garðabær w technice HD. Budżet każdego odcinka wynosi 1.000.000 dolarów[2].

Oryginały bajki Leniuchowo

Dawniej na Islandii produkowane były inne seriale o Leniuchowie. Pierwszy z nich to Áfram Latibær (1997, pol. Idź idź Leniuchowo!), drugi to Glanni Glæpur í Latabær (pol. Robbie Zgniłek w Leniuchowie). W obu wszystkie postacie grane były przez aktorów. Były w nich znaczne różnice, również w stosunku do najnowszego Leniuchowa. Pojawiały się tam też postacie nieobecne w tym serialu:

Eyrún Eyðslukló – pojawiająca się tylko w pierwszym serialu. Dziewczynka, która zbiera od wszystkich pieniądze, a potem kupuje „cały karamelkowy sklep”.
Lolli Lögga – miejscowy gliniarz. Pojawia się w pierwszym serialu i częściowo w drugim.
Maggi Mjói – uzdolniony muzykalnie chłopiec, który dużo je. W przeciwieństwie do Ziggy’ego, jego pokarmem nie są słodycze, a proszek do kakao i frytki.
W obydwu seriach pojawia się jeszcze listonosz.
Íþróttaálfurinn – Sportacus w obu serialach

 

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/