12345 (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)

Listonosz Pat Bajki dla dzieci

Listonosz Pat – brytyjski serial animowany dla dzieci, opowiadający przygody Pata, listonosza z fikcyjnego miasteczka Zielona Dolina (ang. Greendale) w hrabstwie Yorkshire.

Serial produkuje studio Woodland dla telewizji BBC. Podobnie jak „bliźniaczy” serial Strażak Sam jest robiony techniką animowanych kukiełek i opiera się na takich samych zasadach. Czasami seriale te są niesłusznie kojarzone z filmem Bob Budowniczy, z którym nie mają nic wspólnego.

Serie Listonosz Pat

Do dnia dzisiejszego powstały cztery serie „Listonosza Pata”. Pierwsza powstała w latach ’80. Jej akcja była bardzo prosta – w każdym odcinku Pat i Jess rozwozili pocztę mieszkańcom Zielonej Doliny. Różnica polegała na tym, iż każdego dnia była inna pogoda, co było przyczyną różnych komplikacji. Ostatnie dwa odcinki pierwszej serii powstały w roku 1991, mają po 25 minut i posiadają bardziej skomplikowaną treść.

W roku 1994 powstały kolejne dwa odcinki 25-minutowe, nie należące do żadnej serii, nazywane czasami „serią 1,5”. Druga seria powstała w roku 1996. Posiada już bardziej skomplikowaną fabułę, opowiada przede wszystkim o pomysłach i zamierzeniach mieszkańców, w realizacji których pomaga im Pat.

Trzecia seria kreskówki powstała na przełomie lat 2003 i 2004. Jest zupełnie odmienna od poprzednich. Pat i Jess przestali być najważniejszymi postaciami, niejednokrotnie za równie ważne uważane są miejscowe dzieci. Odcinki z trzeciej serii posiadają dwa równoległe toki akcji (najczęściej: 1 – Pat; 2 – dzieci). Zmieniła się też trochę technika animacji: podczas mówienia usta postaci nie są jak dotąd nieruchome.

Zwrócono także uwagę na upływ czasu: dzieci są teraz zdecydowanie starsze, niektóre nawet nie przypominają „dawnych” siebie (np. Lucy Selby, Sara Gilbertson, Tom i Kety Pottage), a najstarsze osoby w serialu (np. panna Hubbart, major Forbeas, babcia Drayden) w tej serii już się nie pojawiają. Inne postacie (Peter Fogg, George Lancaster) usunięto ze względu na brak wyrazistości, a Sam Woldron po prostu nie pasował do nowej wersji. Oprócz tego doszło kilka nowych postaci (osoby pracujące na stacji) a Zielona Dolina, dzięki pociągowi, przestała być miasteczkiem odciętym od świata. Zlikwidowano będący w serialu od końca I serii pocztowy autobus, ponieważ robiłby konkurencję parowozowi.

Postacie Listonosz Pat
Ze wszystkich serii

Pat Clifton – główny bohater, listonosz w Zielonej Dolinie. Zaradny i pomysłowy. Inni mieszkańcy często radzą się go w różnych sprawach. Obowiązkowy, bardzo poważnie podchodzi do swojej pracy: nigdy nie zdarzyło mu się nie dostarczyć przesyłki. Jego nieodłącznym kompanem jest kot Jess, a najlepszym przyjacielem Ted Glen. Pat bardzo lubi oglądać jego wynalazki i potrafi rozmawiać z nim godzinami.

Nie odmawia nigdy filiżanki herbaty, którą zazwyczaj wszyscy go częstują. Obecność osób apodyktycznych (panna Hubbart, burmistrz Forbeas) sprawia, że traci umiejętność trzeźwego myślenia. Nosi okulary, ubrany w mundur i czapkę pocztowca.

Jeździ starą, czerwoną furgonetką z żółtym napisem „Royal Mail” (poczta królewska) i rejestracją PAT 1. W odcinkach 15-30 posiadał także podobny do niej pocztowy autobus, z numerem rejestracyjnym PAT 2. Czasami korzysta także ze starego roweru. W pierwszych dziewięciu odcinkach furgonetka nie miała napisu, a jedynie wymalowaną królewską koronę.
Jess – czarno-biały kot, nieodłączny przyjaciel i towarzysz Pata. Spostrzegawczy, ma dobrą pamięć. Czasami potrafi błyskawicznie przemieszczać się z miejsca na miejsce. Nie może zrozumieć niektórych dziwactw swojego pana, niejednokrotnie się za niego wstydzi. Jak każdy kot lubi czasem porozrabiać. W przeciwieństwie do Pata nie lubi wynalazków Teda, bo wie, że zazwyczaj prowadzą one do katastrofy.
Sara Clifton – żona Pata. Praktyczna. W przeszłości też pracowała jako listonoszka. W pierwszej i drugiej serii nie pracuje, w trzeciej razem z Niszą otwiera kawiarnię na stacji kolejowej.

Alf Thompson – typowy farmer o charakterystycznym, zachrypniętym głosie. Kocha swój stary, rozklekotany traktor i swoje liczne stado owiec. Jest przekonany, że ma talent do śpiewania. W rzeczywistości strasznie fałszuje i chrypi jednocześnie. Posiada nieznośną kozę Rózię i gołębia pocztowego Cedryka, który zawsze potrafi trafić do domu. Alf nie rozumie zasad, którymi kieruje się w życiu Selby. Potrafi nawet złamać jakiś przepis. Ulubione powiedzonko Alfa: „A niech to dziurawy kalosz!”

Dorota (Dorothy) Thomson – żona Alfa. Typowa farmerka, zawsze występuje w chuście na głowie. Zajmuje się pilnowaniem farmy: odgania wrony od pola, próbuje zapanować nad wszędzie pałętającymi się kurami.
Ted Glen – po Jessie, najlepszy przyjaciel Pata. Miejscowa złota rączka. Jego pasją są wynalazki. Naprawianie rzeczy idzie mu doskonale, gorzej jest z wynalazkami – niemalże zawsze kończą się katastrofą i stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Ted ubrany jest w stary, dziurawy, czerwony pulower i brązową czapkę. Mieszka w warsztacie pod miasteczkiem, jeździ starą, rozpadającą się ciężarówką marki Land Rover w kolorze wyblakło żółtym, ze zbitym przednim światłem i napisem Builder.

W serii trzeciej pomaga Ajayowi naprawiać lokomotywę – Zieloną Rakietę. Czasami podczas jazdy pociągu pełni funkcję palacza. Ted ma pewien bardzo dziwny zwyczaj: kiedy Pat go szuka zawsze znika tak, że nie można go nigdzie znaleźć, a potem pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie.

Artur (Arthur) Selby – miejscowy policjant. Najczęściej ma stopień sierżanta, jednak w serii trzeciej nazywany jest posterunkowym. Jego życie to nieustanne egzekwowanie przepisów. Za pazuchą nosi miniaturowy kodeks. Ponieważ w Zielonej Dolinie próżno szukać przestępców, najczęściej kieruje ruchem i ustawia tabliczki z napisem „Objazd”. Jeździ starym, rozpadającym się rowerem, w rzeczywistości nadającym się tylko na złom.

Nigdy jednak nie wlepia sobie mandatu za posiadanie niebezpiecznego dla życia pojazdu. Ponieważ mieszka sam z córką, musi wykonywać czynności dość krępujące dla policjanta, jak np. pranie i gotowanie. Wbrew pozorom, jakie stwarza wizerunek twardego stróża prawa, Selwy jest czuły i bardzo zależy mu na rodzinie. Kocha ponad wszystko córkę Lucy, pozwalając jej na wszystko.

Jeff (Goofy) Pringle – nauczyciel w miejscowej szkole. Bardzo lubi organizować różne wyjścia dla uczniów a także zabawy, przeglądy i prezentacje dla wszystkich mieszkańców. W drugiej serii pomaga mu w tym burmistrz Forbeas. W niektórych odcinkach jego imię to Jeff, a w innych Goofy.

pani Goggins – kierowniczka poczty w Zielonej Dolinie. Zajmuje się sortowaniem poczty. Na co dzień spokojna staruszka, jednak kiedy tylko ma okazję, potrafi się zabawić. Jedna z najstarszych osób w miasteczku. W niektórych sytuacjach przestaje już rozumieć młodsze pokolenie. Choć nie daje tego po sobie poznać, bardzo boi się, żeby nie zostać uznaną za „starą i niepotrzebną” a w konsekwencji odrzuconą. Przyjaźni się z pastorem.
pastor Timms – miejscowy pastor. Mieszka na plebanii przy kościele, nieopodal cmentarza.

Pasjonuje się hodowlą róż i muzyką. Jednak dobrze wychodzi mu jedynie gra na pianinie. Kiedy nikt nie patrzy, odrzuca stołek i gra tańcząc jednocześnie. Ma też stary zepsuty gramofon i mnóstwo instrumentów, na których nie umie jednak grać. Przyjaźni się z panią Goggins. Ma siostrę mieszkającą w Pencaster. Ulubione powiedzonka: „Panie, miej nas w swojej opiece!”, „z nieba ci spadł!”, „Wielkie nieba!”, „Bóg mówi <<szukajcie, a znajdziecie>>”, „dobry Boże!”.
Julia Pottage – matka bliźniaków Kety i Toma.
doktor Sylwia (Sylvia) Gilbertson – miejscowa lekarka. Lubi tańce latynoamerykańskie i picie herbaty na stoliku w ogrodzie.

Julian Clifton – syn Pata. Podobnie jak jego ojciec jest zaradny i pomysłowy. Miłośnik postaci z komiksów – Kapitana Zappa. Sympatyczny i koleżeński. Ma brązowe włosy, nosi czerwoną bluzkę, zieloną bluzę i szare spodnie. Jego sympatią jest Mira, bliżej przyjaźni się także z Charliem i bliźniakami Tomem i Kety.

Charlie Pringle – syn pana Pringle’a. Klasowy kujon. Uwielbia matematykę i pokrewne przedmioty. Ma brązowe włosy, nosi niebieski sweter z rakietą, okulary i brązowe spodnie. Nawet kiedy gra w piłkę lub puszcza latawce, stosuje do tego obliczenia matematyczne.

Lucy Selby – córka sierżanta Selby’ego. W 1 i 2 serii ma brązowe włosy związane gumką, żółtą bluzkę, niebieskie ogrodniczki i kokardę w niebieską kratkę. W 2 i 3 serii ma rozpuszczone włosy z żółtą kokardą, nosi turkusową bluzkę, różową bluzę i niebieską spódniczkę. Odbiera pocztę, która przychodzi do szkoły. Umie grać na fujarce i pięknie śpiewa. Lubi kucyki.

Bill Thompson – syn Alfa i Doroty. Przebojowy, lubi grę w piłkę, nowoczesną muzykę oraz tańce. Ma czarne włosy, w 1 i 2 nosi żółtą kurtkę, a w 2 i 3 żółtą bluzę, zieloną kamizelkę i brązowe spodnie. Bardzo chce robić coś wyjątkowego, jednak niewiele mu wychodzi, ponieważ jest dosyć niezdarny.

Kety Pottage – córka Julii Pottage i siostra Toma. W 1 i 2 serii ma żółte włosy uczesane w kucyki związane kokardami w niebieską kratkę, bluzkę w niebieską kratkę i granatowe ogrodniczki, a czasami niebieską kurtkę i (w szkole) krawat, w 3 i 4 kucyki są związane kokardami w różową kratkę, nosi różową bluzkę z kołnierzem w różową kratkę i jasnofioletowe spodnie. Lubi bawić się, żartować i pomagać swojej mamie w różnych pracach. Większość ludzi nie mówi na nią Kety, tylko Kate.

Tom Pottage – syn Julii Pottage i brat Kety. W 1 i 2 serii ma żółte włosy, nosi białą bluzkę w niebieską kratkę i granatowe ogrodniczki, a czasami niebieską kurtkę i (w szkole) krawat, w 3 i 4 serii nosi niebieską bluzkę z kołnierzem w niebieską kratkę i granatowe spodnie. Lubi bawić się, żartować i pomagać swojej mamie w różnych pracach.

Sara Gilbertson – córka pani doktor. W 1 i 2 serii ma krótkie brązowe włosy, kokardę w różową kratkę, czerwoną bluzkę, szalik, brązową kurtkę, spódniczkę tego samego koloru i czerwone buty, w 3 i 4 serii ma brązowe włosy z żółtą opaską, turkusową bluzkę z żółtym kołnierzem i brązowe spodnie. Typowa skarżypyta. Bardzo ciekawska i wścibska. Ulubione powiedzonko: „Proszę pana, proszę pana!”

 

https://pl.wikipedia.org/