12345 (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)

Marta Mówi

Marta Mówi – przyjazna suczka mieszaniec o imieniu Marta, której właścicielką jest dziewczynka o imieniu Helena, pewnego dnia zjada zupę literkową (zupa z makaronem w kształcie liter alfabetu) dzięki której potrafi mówić (cyt. z tytułowej piosenki: „W drodze gdzieś do brzuszka Marty grupa liter zagubiona trafia do jej głowy i Marta… nawija jak szalona”). Bohaterowie w każdym odcinku przeżywają mnóstwo zabawnych przygód koncentrujących się wokół postaci wesołej suczki.

Bohaterowie bajki Marta Mówi
Zwierzęta domowe

Marta mówi (ang. Martha) – tytułowa bohaterka. Jest żółta z lekko brązowymi uszami i łatami na grzbiecie. Gdy zjadła zupę literkową zaczęła mówić, ponieważ litery z zupy trafiły do jej głowy. Jak każdy pies nie lubi kotów, często grzebie w śmieciach, lubi dużo jeść i brzydko pachnieć. Jest pomocna, zaradna i pomysłowa, ale często narzeka, że nie ma rąk.
Nelson – kot Ronalda i Alicji. Jest podstępnym kłamcą i głównym rywalem Marty i Skitsa. Jest chytry.
Polly – papuga Alicji i Ronalda.
Bob – groźny pies stróżowy. Atakuje wszystkich bez powodu. Bob jest zły, ponieważ jego pan ciągle na niego krzyczy.
Fransua – snobistyczny pudel pani Claskie. Uważa się za najlepszego we wszystkim.
Skits – drugi pies Heleny. Jest brązowy i dużo większy od Marty, choć nieco młodszy. Jest bardzo energiczny i lubi pomagać Marcie. Jego ulubionymi zabawkami są piszczałki. Ma zieloną obrożę w odróżnieniu do Marty. Prawdopodobnie jest Dogiem niemieckim.

 

Pops – mops. Mało ambitny. Przebywa w schronisku prowadzonym przez Kazuo, który obecnie jest jego panem.
Miranda – mała suczka. Jej byłą właścicielką była modelka. Została porzucona, gdy jej właścicielka zmieniła swój styl. Występowała w odcinku „Marta w schronisku”. Później znalazła nowy dom.
Stella – inna suczka która wystąpiła w odcinku Marta w schronisku .

Prążek, Cukierek i Mandaryn (ang. Streak, Butterscotch and Mandarin) – przyjazne trojaczki, występowały w odcinku „Marta w Schronisku”. Zostały adoptowane przez siostrzenice pani Clusky. W odcinku „Marta Pielęgniarka” Cukierek podczas odwiedzin zjadł skarpetkę suszącą się na suszarce. Lubi chwytać także różne inne rzeczy.
Reksio – czarny, sympatyczny pudel.
Bert – mały buldog.

 

Ches – pies prezydenta Baracka Obamy, przybywa do niego Marta aby mu pomóc, później zostaje u niego jako towarzystwo Łatka, bo był zrozpaczony wyjazdem Marty i tym, że zostanie sam.
Carlo – owczarek collie, gwiazda filmów „Nieustraszony Collie Carlo”. Przez incydent na planie filmowym boi się kwiatów, jest idolem Marty, która zna wszystkie odcinki na pamięć. Jego program jest emitowany rano i wieczorem w lokalnym kanale miasta Wagstaff. Jego program prawdopodobnie jest wzorowany na filmach z serii Lassie, gdyż oba te psy są rasy collie, a także odważne.

Kitek – pies miliarderki, który po jej śmierci przejął jej spadek. Został wygnany z domu przez krewnego miliarderki, który chciał przejąć spadek, błąkał się po ulicy i potem trafił do schroniska. Po wyjściu, ze względu na warunki panujące w schronisku przeznaczył na nie pieniądze.
Lili – młoda suczka ze schroniska, początkowo pies Karoliny. Potem staje się psem Milo, gdyż Karolina nie umiała zajmować się dobrze psem. Prawdopodobnie jest mieszańcem Buldoga, Rottweilera, Dobermana i Pudla.

 

Łatka – bezpański pies płci męskiej [1], później pies prezydenta Baracka Obamy jako towarzysz jego psa.
Teddy – biały, niezdarny pies, (nie potrafi aportować, boi się wody), któremu groziła śmierć z powodu połknięcia kamienia. Jego właściciele pracują w firmie zajmującej się ochroną środowiska.
Rubin – pies zamknięty przez przypadek przez pracownika sklepu w samochodzie. Psa uraczył zapach pączków, które były śniadaniem pracownika sklepu.
Jeffy – słoń z miejscowego ZOO. Umie całkiem nieźle tańczyć, ale nie umie malować w przeciwieństwie do innych słoni, a dzięki swojej umiejętności tańca uratował ZOO od bankructwa.

Dzieci

Helena „Helenka” Lorraine (ang. Helen Lorraine) – ma 10 lat i jest właścicielką Marty i Skitsa. W przeciwieństwie do większości dzieci jest realistką i nie wierzy w przesądy. Bardzo dba o swoje psy i martwi się, gdy Marta znika, co przydarza się od czasu, do czasu. Zazwyczaj nosi ciemno-różową bluzę i ciemno-różowo-pomarańczowo pasiastą spódniczkę, zdaniem Karoliny ubiera się dziwacznie i nie ma gustu.
Tadeusz „Tadek” Kennelly (ang. T.D. Kennelly) – zawsze kiedy jest jakiś problem mówi „widziałem to w jednym filmie” i zaczyna objaśniać scenę z filmu i ją rysować. Jedna z bardziej przesądnych postaci. Kolega Heleny, razem chodzą do klasy. Nie lubi szkoły i rzadko odrabia zadania domowe. Lubi psy, ale sam nie może mieć żadnego, bo jego tata ma alergię na sierść. W jednym odcinku dowiadujemy się, że ma starszą siostrę, ale nigdy jej nie widuje, bo ta studiuje bardzo daleko.

Karolina (ang. Carolina) – 12-letnia kuzynka Heleny, często krytykuje jej gust. Twierdzi, że „musi być lepsza od Tiffany Blatsky”. Często nie umie się zdecydować i podobnie jak większość dzieci jest przesądna. Nie lubi psów, ale przez pewien czas miała suczkę Lily, dla której podjęła dobrą decyzję oddania ją Milo. Lubi być „gwiazdą”.
Truman Oatley – prawdopodobnie najmłodszy z paczki Heleny. Jest przesądny, ale bardzo mądry i ambitny. Panicznie boi się owadów i wszystkich rzeczy, które są choć trochę ekstremalne (np. zjazd z najwyższej góry w mieście). Boi się podróży statkiem, ze względu na chorobę morską. Jego matka prowadzi przedszkole.
Jakub „Kubuś” Lorraine (ang. Jake Lorraine) – młodszy brat Heleny jest jeszcze niemowlakiem. Bardzo lubi psy Heleny.
Alicja Boxwood (ang. Alice Boxwood) – koleżanka Heleny, jedna z mniej przesądnych postaci. Ma starszego brata Ronalda, którego bardzo nie lubi. Jest też największą niezdarą w okolicy. Prawie ciągle (czasami niezależnie od niej) dochodzi przez nią do jakiś przypadków (np. Alicja stała na środku pokoju i nagle się przewróciła).

 

Ronald Boxwood (ang. Ronald „Ronnie” Boxwood) – wredny starszy brat Alicji. Ma 12 lat. Bardzo lubi swojego kota Nelsona i papugę. Nienawidzi za to psów. Uwielbia denerwować Alicję (mówi jej jakie zakończenie ma książka, której jeszcze nie przeczytała, podsłuchuje jej rozmowy). Jest uzależniony od gier komputerowych. W jednym odcinku dowiadujemy się, że bawi się żołnierzykami i figurkami superbohaterów, które wyszły już z mody. Nie jest lubiany przez głównych bohaterów.
Milo Lee – 7-letni przyjaciel Skitsa. Lubi psy.
Tiffany Blatsky – ma 12 lat. Rzekomo jest koleżanką Karoliny, ale jak tylko zostają same to zaraz ze sobą rywalizują. Raczej nie przepada za psami. Jest przesądna.
Grzegorz „Grzesiek” Kennelly – 4-letni kuzyn Tadka. Na początku wiemy że boi się psów, ale potem staje się ,,Miłośnikiem Piesków” .

Tekst piosenki z bajki Marta Mówi

Marta jak zwyczajny pies robi (wof) i (wof) i (wrr)
Rzecz przedziwna dzieje się gdy literkową zupę je
(W drodze gdzieś do brzuszka Marty grupa liter zagubiona trafia do jej głowy i Marta…)
…Nawija jak szalona. Mówi wciąż (jak się żuje co?) Marta coś mówi mówi mówi mówi mówi wciąż
(Co tam piszą? Co dziś na obiad?)
Mówi wciąż:
(- Cześć Julka i spółka!
– Ja nie jestem Julka)
Może mylić się, lecz i tak mówić chce(No cześć)
Wyrazy zna, ma głos jak dzwon. Wszystko ci opowie poproś tylko ją. Czasem może zrobi gdzieś błąd, ale Marta się tym nie przejmuje skąd.
Ten pies ma głos (Próba, raz, raz) taki los. Marta mówi, mówi, mówi, mówi
( gada, coś wyjaśnia, coś wylicza, coś wygłasza, coś prawi, coś tłumaczy, coś bzdurzy, coś nawija coś i już…czasem ma już dość)
Marta uwierzcie mi mówi wciąż!

Marta mówi wciąż

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marta_m%C3%B3wi