12345 (9 głosów, średnia: 4,11 z 5)

My Little Pony – przyjaźń to magia

My Little Pony: Przyjaźń to magia (ang. My Little Pony: Friendship is Magic) – serial animowany produkowany przez Hasbro Studios w Stanach Zjednoczonych (scenariusz) oraz przez DHX Media Vancouver w Kanadzie (animacja; dawniej znane jako Studio B Productions), który oparty jest na serii zabawek My Little Pony i animacjach firmy Hasbro. Premierowy odcinek został wyemitowany 10 października 2010 roku w amerykańskiej telewizji abonamentowej na kanale The Hub, którego częściowo właścicielem jest Hasbro. Polska emisja na kanale MiniMini+ rozpoczęła się 15 października 2011 roku. Serial nadawany jest także w wielu innych krajach w ponad 100 językach.

Animatorka Lauren Faust została wybrana przez Hasbro na dyrektora kreatywnego i producenta wykonawczego serialu. Postanowiła ona zmienić styl serii poprzez pogłębienie osobowości postaci i nadanie serialowi przygodowego charakteru. Faust zrezygnowała z posady po ukończeniu pierwszego sezonu, ale pozostała producentem konsultingowym. Jayson Thiessen, reżyser nadzorujący, do drugiego sezonu stał się jego showrunnerem (osobą odpowiedzialną za produkcję serialu).

Serial jest chwalony za elementy humorystyczne i pouczający charakter. Chociaż przeznaczony został dla małych dziewczynek, zyskał także duże grono fanów w wieku nastoletnim i studenckim, głównie płci męskiej, tzw. bronies, jak również żeńskiej – pegasisters. Powodami tego niezamierzonego zainteresowania są twórcze pisanie i charakterystyka autorstwa Faust i jej zespołu, wyrazisty styl animacji opartej na Adobe Flash, motywy, które mogą zostać docenione przez starszych widzów i wzajemne relacje między Hasbro, twórcami i fanami. Elementy programu stały się częścią kultury remiksu i zbudowały podstawy wielu różnych memów internetowych, a także stworzonych przez fanów utworów muzycznych, fanartów, opowiadań fan fiction oraz gadżetów związanych z kreskówką.

Twilight Sparkle jest młodym jednorożcem, który ma upodobanie do uczenia się o magii. Ma ku temu warunki, bowiem uczy się pod okiem księżniczki Celestii, panującej nad całą Equestrią. W wypełnianiu obowiązków młodej adeptki magii pomaga mały smok Spike. W końcu jednak przychodzi czas na poznanie najważniejszej magii, czyli magii przyjaźni. W tym celu księżniczka wysyła uczennicę do miasteczka Ponyville, gdzie Twilight ma za zadanie znaleźć sobie przyjaciół i uczyć się o przyjaźni tak, by przynajmniej raz w tygodniu (jeden odcinek) napisać w raporcie, czego się nauczyła. Od czasu do czasu staje również do walki z siłami ciemności, m.in. Księżycową Czarownicą, Discordem, Królową Podmieńców Chrysalis, Królem Sombrą, Lordem Tirekiem, wykorzystując do tego nie tylko swoją wiedzę, ale i tzw. Klejnoty Harmonii oraz magię przyjaźni. Po dłuższym czasie nauki w Ponyville (na koniec trzeciego sezonu), Twilight w wyniku napisania swojego pierwszego zaklęcia przeobraziła się w alikorna i stała się księżniczką. W zamian za pokonanie Lorda Tireka i rozwiązanie zagadki magicznego drzewa, Twilight otrzymała nowy pałac w Ponyville i stała się księżniczką przyjaźni.

Postacie My Little Pony
Serial My Little Pony koncentruje się na przygodach i codziennym życiu jednorożca Twilight Sparkle, jej młodego asystenta, smoka imieniem Spike i ich przyjaciół:

Rainbow Dash – pegaz, który zajmuje się kontrolą pogody w Ponyville.
Rarity – jednorożec mający zamiłowanie do tworzenia własnych kreacji, z ambicjami zostania słynną projektantką mody.
Fluttershy – nieśmiały pegaz pomagający zwierzętom.
Pinkie Pie – hiperaktywny kucyk lubiący organizować imprezy.
Applejack – kucyk ciężko pracujący wraz z rodziną na ich farmie jabłek na obrzeżach Ponyville.
Dość ważną rolę w serialu odgrywają także młode członkinie Znaczkowej Ligi (oryg. The Cutie Mark Crusaders) – Apple Bloom (młodsza siostra Applejack), Sweetie Belle (młodsza siostra Rarity) i Scootaloo (pegaz, którego autorytetem jest Rainbow Dash).

Akcja serialu My Little Pony dzieje się w fikcyjnym świecie zwanym Equestrią rządzoną przez mentorkę Twilight – Księżniczkę Celestię oraz jej siostrę Księżniczkę Lunę, która na początku jest czarnym charakterem, próbującym dojść do władzy przez brutalne środki.

Oprócz tego pojawia się dużo postaci epizodycznych m.in. ekscentryczna zebra Zecora, która mieszka w Lesie Everfree i zajmuje się medycyną ziołową oraz przyjaciele, znajomi i rodzina głównych bohaterów w tym brat Twilight Sparkle – Shining Armor i jej dawna opiekunka – Księżniczka Cadence, a na końcu wrogowie w tym draconequus[b] Discord, Księżycowa Czarownica i Królowa Chrysalis. Podkreślając pouczający charakter serialu, warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet najbardziej negatywne postacie, takie jak Księżycowa Czarownica, nieustannie przechwalająca się Trixie, czy też Discord, w następnych odcinkach potrafią wyrazić skruchę i przeprosić za popełnione czyny.

 

Żródło:

https://pl.wikipedia.org/