12345 (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)

Niedźwiedź w dużym niebieskim domu

Niedźwiedź w dużym niebieskim domu / Miś z błękitnego domu (ang. Bear in the Big Blue House) – serial emitowany dawniej na kanałach TVP1, MiniMax i Canal+, obecnie można go oglądać na kanale MiniMini.

Bohaterowie bajki Niedźwiedź w dużym niebieskim domu

Miś – niedźwiedź. Główna postać programu. Zawsze chętny do pomocy innym mieszkańcom swojego domu. Jest troskliwy i przyjazny. Zawsze umie każdemu poradzić. Lubi tańczyć i śpiewać. Jest największy z bohaterów serialu.
Ojo (czyt. Odżo; w wersji TVP nazywa się Misia) – mała niedźwiedziczka. Jest pomarańczowa i uwielbia swoją przytulankę misia.
Pip – wydra. Brat Popa.
Pop – wydra. Brat Pipa.

Tutek (w wersji TVP jest dziewczynką i nosi imię Tusia) – mysz. Chodzi do Mysiej Szkoły, gdzie uczy się i poznaje przyjaciół. Często ma wiele problemów, zwykle związanych ze wzrostem lub rzeczami, które są za duże w swojej norce. Jest najmniejszy z bohaterów serialu. Często zdarza mu się bardzo głośno krzyczeć (w jednym z odcinków przyznał, że bardzo to lubi). Uwielbia wszelkie sery.
Luna – księżyc. Zawsze pod koniec każdego odcinka Miś opowiada Lunie jak minął dzień w dużym niebieskim domu i razem śpiewają piosenkę na pożegnanie.
Promyk – słońce. Miś czasem rano z nim rozmawia.

Trelek – lemur. Jest bardzo ruchliwy i trochę nieśmiały. Lubi się bawić i skakać po drzewach. Mówi w inny sposób niż pozostali bohaterowie domu. Sprawia wrażenie odrobinę nierozgarniętego, ale jest przy tym bardzo pocieszny. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza sposób spożywania przez niego posiłków.
Zjawa (w innym tłumaczeniu Panna Cień) – żywy cień dziewczyny. Gdy Miś chce z nią porozmawiać, śpiewa specjalną piosenkę. Zjawa zawsze opowiada jakąś historię.
Doktor Hog – wieprz – lekarz.
Stary Jeremiasz – żółw listonosz i sprzedawca w sklepie spożywczym. Jest bardzo stary i czasem zapomina, co chce powiedzieć.
Lois – mewa, a zarazem telefonistka.

Jacek Pies – główny przewodniczący straży pożarnej w Leśnej Dolinie. Jest psem.
Edwina Borsuk – borsuczka. Pojawia się w odcinku Maestro Bandini (tak naprawdę to ona jest owym Maestro Bandinim).
Babcia Tucia – stara babcia Tutka. Mimo swojego wieku uwielbia śpiewać i tańczyć. Miała ciekawą przeszłość m.in. jako bejsbolistka.

Sporadycznie pojawiają się także inne postacie, takie jak niezwykle liczna rodzina Tutka, kuzynka Pipa i Popa czy Słońce, z którym Miś rozmawia z rana w niektórych odcinkach.

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki