12345 (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)

Pora na Przygodę

Pora na przygodę! (ang. Adventure Time, od 2010) – amerykański serial animowany stworzony przez Pendletona Warda. Serial opowiada o przygodach chłopca Finna oraz jego przyjaciela i przybranego brata Jake’a, magicznego psa potrafiącego dowolnie zmieniać swój kształt i rozmiar. Mieszkają oni w kolorowej i pełnej magii Krainie Ooo, leżącej na postapokaliptycznej Ziemi. Podczas swoich przygód przyjaciele często spotykają innych bohaterów, na przykład Królewnę Balonową, Lodowego Króla lub wampirzycę Marcelinę oraz najróżniejsze potwory i fantastyczne istoty.

Premiera miała miejsce 5 kwietnia 2010 roku na kanale Cartoon Network w USA oraz 28 stycznia 2011 roku na kanale Cartoon Network w Polsce. Serial powstał na bazie krótkiego odcinka pilotażowego, utworzonego dla stacji Nickelodeon. Wyraźną inspiracją dla twórcy były gry fabularne jakDungeons & Dragons, gry wideo, a nawet anime i japońskie kino grozy. Serial bardzo dobrze przyjął się wśród dorosłej publiczności, w szczególności niektóre aspekty humoru, motywy horroru, absurdalne wydarzenia i surrealistyczny świat są skierowane do osób dorosłych. O zaangażowaniu dojrzałej publiczności świadczy bogata fanowska twórczość artystyczna.

Opis fabuły Pora na przygodę

Pora na przygodę! to opowieść o dwóch najlepszych przyjaciołach: Jake’u – magicznym psie o wielkim i dobrym sercu oraz Finnie – narwanym chłopcu, który ponad wszystko pragnie zostać bohaterem. Są oni najlepszymi kumplami, a zarazem przyrodnimi braćmi. Znają swoje wszystkie sekrety, wspierają się w trudnych chwilach, czasem kłócą, jednak wiedzą, że mogą na sobie polegać. Jake jest starszy od swego towarzysza i często służy mu radą i pomocą, choć nie zawsze czyni to z rozwagą – ma tendencję do ulegania emocjom i udzielania dyskusyjnych wskazówek[2]. Przyjaciele chętnie podejmą się każdego zadania; z równą ochotą wykonują zarówno drobne zajęcia jak i odpowiedzialne misje, jednak zawsze kierują się chęcią czynienia dobra.

Oglądając poszczególne odcinki widz może odnieść wrażenie przypadkowości odcinków i nieliniowości fabuły, lecz tak naprawdę jest ona „przemycana” w poszczególnych epizodach, aby nadać wszystek spójny i logiczny sens. Dzięki temu zabiegowi każdy, nawet najmniejszy szczegół może okazać się kluczowym elementem w danym wątku. W serialu nie brakuje typowych elementów dla filmów przygodowych: ratowania księżniczek, walki z potworami, czy pomagania ludziom w potrzebie.

Kraina Ooo dzieli się na wiele pomniejszych królestw (na przykład Słodkie Królestwo, Lodowe Królestwo, Grudkowy Kosmos) oraz innych ziemi jak Stary Zły Las. W Krainie Ooo mieszkają przyjaciele i wrogowie Finna i Jake’a, tam też odbywa się większość z ich przygód.

Jako ciekawostkę można tu przytoczyć postać „Broga„. Jest to nie kto inny jak Bóg. W wielu odcinkach, zostaje przytoczona jego osoba jako stworzyciela, a niekiedy bohaterowie używają typowego dla wszelakich bóstw słownictwa, np: „O mój Broże!” (Finn), „Nie wierzyłem, że istniejesz Broże…” (Lodowy Król), „Jesteś moim Brogiem!” (Cytryndor).

Pora na przygodę online po polsku dla dzieci