12345 (3 głosów, średnia: 3,67 z 5)

Reksio

Reksio mieszka w budzie stojącej przy domu właścicieli. Potrafi stawać na tylnych łapach, rozmawia z ludźmi, zwierzętami i kosmitami.

Tytułowy bohater, wesoły piesek Reksio, mieszka w niewielkiej budzie. Trudno mu jednak w niej usiedzieć, ciągle bowiem poszukuje nowych znajomości oraz przygód. Jako, że jest sympatycznym zwierzakiem bardzo szybko zaprzyjaźnia się z otoczeniem. Należy również do odważnych: potrafi obronić słabszych od siebie, jak choćby małego ratlerka z rąk porywacza, jest też rozjemcą w licznych, podwórkowych sporach i konfliktach. Wszyscy go lubią, on zaś nigdy nie może narzekać na samotność oraz nudę

Pierwszy odcinek

Pierwszy odcinek serialu, Reksio poliglota, wyprodukowany przez Lechosława Marszałka, miał uboższą grafikę oraz scenografię niż odcinki produkowane w latach 70. Reksio wyglądał inaczej, nosił też obrożę, której w późniejszych odcinkach nie miał. Wszystkie odcinki produkowane do roku 1971 były kręcone przez Lechosława Marszałka. Nie miały czołówki, informacje o produkcji serialu były wstawiane w określonym momencie na początku odcinka. Czołówka została wprowadzona w roku 1972 w odcinku Reksio strażak. Od tego czasu produkcja odcinków zwiększyła się ze względu na osiągnięcie przez serial popularności. W tej serii powstały 52 odcinki, kręcone przez następujących reżyserów: Lechosława Marszałka, Józefa Ćwiertnię, Edwarda Wątora, Romualda Kłysa, Mariana Cholerka oraz Halinę Filek-Marszałek. Ostatni odcinek serii, wyprodukowany w roku 1986, nosił nazwę Reksio i mrówki.

W roku 1987 powstał cykl serialu pt. Reksio i ptaki. Nad odcinkami pracowali Ryszard Lepióra, Lechosław Marszałek, Romuald Kłys oraz Andrzej Flettner. Cykl ten ma 13 odcinków. Łącznie wyprodukowano 65 odcinków z przygodami Reksia.

Czas trwania jednego odcinka produkowanego przez jednego reżysera wynosił zazwyczaj 8–10 minut. Wyjątkiem jest trwający 11:50 odcinek pt. Reksio remontuje w reżyserii Lechosława Marszałka.

Istnieje także anglojęzyczna wersja serialu, wyprodukowana przez Village Production, dystrybuowana przez VCI Entertainment Ltd. Muzyka i głosy różnią się od oryginalnych. Serial był też emitowany w ZSRR. W Rosji Reksio jest znany jako Sobaka Reks.

Autorem ścieżki dźwiękowej do odcinków serialu jest Zenon Kowalowski. Są także odcinki, w których muzyka do serialu była produkowana przez innych kompozytorów: Adam Markiewicz (odc. 5–6), Bogumił Pasternak (odc. 3), Waldemar Kazanecki (odc. 4), Tadeusz Kański (odc. 1–2, 30).

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Reksio_(serial_animowany)