12345 (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)

Reksio

Reksio mieszka w budzie stojącej przy domu właścicieli. Potrafi stawać na tylnych łapach, rozmawia z ludźmi, zwierzętami i kosmitami.

Tytułowy bohater, wesoły piesek Reksio, mieszka w niewielkiej budzie. Trudno mu jednak w niej usiedzieć, ciągle bowiem poszukuje nowych znajomości oraz przygód. Jako, że jest sympatycznym zwierzakiem bardzo szybko zaprzyjaźnia się z otoczeniem. Należy również do odważnych: potrafi obronić słabszych od siebie, jak choćby małego ratlerka z rąk porywacza, jest też rozjemcą w licznych, podwórkowych sporach i konfliktach. Wszyscy go lubią, on zaś nigdy nie może narzekać na samotność oraz nudę

Pierwszy odcinek serialu, Reksio poliglota, wyprodukowany przez Lechosława Marszałka, miał uboższą grafikę oraz scenografię niż odcinki produkowane w latach 70. Reksio wyglądał inaczej, nosił też obrożę, której w późniejszych odcinkach nie miał. Wszystkie odcinki produkowane do roku 1971 były kręcone przez Lechosława Marszałka. Nie miały czołówki, informacje o produkcji serialu były wstawiane w określonym momencie na początku odcinka. Czołówka została wprowadzona w roku 1972 w odcinku Reksio strażak. Od tego czasu produkcja odcinków zwiększyła się ze względu na osiągnięcie przez serial popularności. W tej serii powstały 52 odcinki, kręcone przez następujących reżyserów: Lechosława Marszałka, Józefa Ćwiertnię, Edwarda Wątora, Romualda Kłysa, Mariana Cholerka oraz Halinę Filek-Marszałek. Ostatni odcinek serii, wyprodukowany w roku 1986, nosił nazwę Reksio i mrówki.

W roku 1987 powstał cykl serialu pt. Reksio i ptaki. Nad odcinkami pracowali Ryszard Lepióra, Lechosław Marszałek, Romuald Kłys oraz Andrzej Flettner. Cykl ten ma 13 odcinków. Łącznie wyprodukowano 65 odcinków z przygodami Reksia.

Czas trwania jednego odcinka produkowanego przez jednego reżysera wynosił zazwyczaj 8–10 minut. Wyjątkiem jest trwający 11:50 odcinek pt. Reksio remontuje w reżyserii Lechosława Marszałka.

Istnieje także anglojęzyczna wersja serialu, wyprodukowana przez Village Production, dystrybuowana przez VCI Entertainment Ltd. Muzyka i głosy różnią się od oryginalnych. Serial był też emitowany w ZSRR. W Rosji Reksio jest znany jako Sobaka Reks.

Autorem ścieżki dźwiękowej do odcinków serialu jest Zenon Kowalowski. Są także odcinki, w których muzyka do serialu była produkowana przez innych kompozytorów: Adam Markiewicz (odc. 5–6), Bogumił Pasternak (odc. 3), Waldemar Kazanecki (odc. 4), Tadeusz Kański (odc. 1–2, 30).

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Reksio_(serial_animowany)