12345 (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)

Tabaluga

Tabaluga – Wielkie przygody małego smoka – niemiecko-australijski serial animowany autorstwa Petera Maffaya opowiadający o zielonym smoku i jego przyjaciołach. Powstały trzy serie serialu po 26 odcinków (z udziałem różnych rysowników i scenarzystów) oraz film pełnometrażowy „Tabaluga i Leo”.

Opis fabuły
Seria 1

Fabuła oryginalnej serii koncentruje się wokół zaognionych stosunków Rajskiej Doliny z Lodolandią. Krótkotrwałe okresy nieoficjalnego zawieszenia broni przerywane są nagłymi i burzliwymi konfliktami zbrojnymi. Obywatele Rajskiej Doliny, Grzebcio, Bzyk i Rubin, podczas ucieczki przed śnieżnymi kulami przypadkiem odkrywają tajemnicze jajo zakopane w ziemi. Wykluwa się z niego młody smok – syn i dziedzic Tyriona, Tabaluga. Wkrótce Tabaluga zostaje poinformowany o okolicznościach śmierci jego ojca. Tyrion zginął śmiercią żołnierską podczas bitwy z tyranem Lodolandii, bałwanem Arktosem, ulegając przekształceniu w ciało niebieskie (gwiazdę).

Ostatnia prośba Tyriona zmusiła jego zausznika, Puchacza, do przyjęcia postawy wallenrodycznej: mędrzec emigruje do Lodolandii i podejmuje się zdradliwej współpracy z Arktosem, aby dzięki swej uprzywilejowanej pozycji móc dokonywać strategicznych aktów szpiegostwa i sabotażu. Wraz z końcem serii Arktos uświadamia sobie potężną moc, która (niczym cudowna broń) pozwoli przeważyć szale wojny na jego korzyść. Przed ostatecznym zamrożeniem terenów Rajskiej Doliny powstrzymuje go jednak Tabaluga. Obywatele Rajskiej Doliny żądają dla schwytanego zbrodniarza najwyższej kary, jednak Tabaluga z pozycji siły decyduje się na współpracę z Arktosem. W wyniku tego sojuszu w świecie filmu pojawi się zjawisko zmienności pór roku.

Seria 2

W drugiej serii głównym wrogiem jest Hamsin, a Arktos sprzedaje lody. W pierwszym odcinku Tabaluga zostaje księciem Rajskiej Doliny, a Arktos wycina drzewa, których pnie chce przeznaczyć na produkcję lodów i powstaje pustynia. W drugim odcinku zjawia się Hamsin. W przedostatnim odcinku Hamsin niszczy całą Rajską Dolinę, ale Tabaludze i jego przyjaciołom udaje się znów zasiać drzewa, a Hamsin ginie w walce z Tabalugą. W ostatnim odcinku Arktos pod pozorem budowy parku rozrywki przygotowuje się do zamrożenia Doliny, jednak znów zostaje pokonany, zaś Tabaluga rezygnuje z korony.

Seria 3

W trzeciej serii Tabaluga wyrusza na niebezpieczną misję po Medalion Smoka. Aby go zdobyć, musi uzbierać wpierw 5 znaków (Ognia, Wiatru, Wody, Lodu i Żelaza). Smok wyrusza na wyprawę w towarzystwie Miluni i Grzebcia. Arktos powraca na miejsce głównego przeciwnika. Razem z Jakubem i Sępem, a także pałętającym się Keyem (który w połowie serii przechodzi na stronę Tabalugi) wyrusza za Tabalugą. Dlatego akcja nie toczy się już wyłącznie w Rajskiej Dolinie i Lodolandii, a prawie wszystkie odcinki tworzą jeden ciąg.

 

Źródło:

https://pl.wikipedia.org