12345 (Bądź pierwszy zagłosuj)
http://e-bajkidladzieci.pl/ciekawski-george


Oczywiście jak to zwykle bywa zanim powstał serial animowany Ciekawski George powstały książki o tym samym tytule. Autorami tych opowieści  jest małżeństwo Hans Augusto Rey i Margret Rey.

href=Ciekawski George

Autorzy serii książek Ciekawski George

Autorzy serii książek Ciekawski George

Pierwsza z serii książek została wydana w 1939 roku we Francji i nosiła tytuł Cecily Giraffe and the Nine Monkeys. Nikt wtedy nie łączył  jeszcze jednej z dziewięciu małpek z Ciekawskim Georgem. Wtedy Ciekawski George nazywał  się Rafy(Fify), natomiast w Wielkiej Brytanii początkowo został  nazwany Zozo ( dlatego żeby nie kojarzył się z ówczesnym Królem Jerzym VI) Ostatecznie powstało 7 książek o ciekawskiej małpce w latach 1941-1966. Nie licząc Cecily Giraffe and the Nine Monkeys.

Cecilygbookcover

Pierwszy szkic Ciekawskiego Georga.

  • Cecily G. and the Nine Monkeys
  • Curious George (Ciekawski George)
  • Curious George Takes a Job (Ciekawski George idzie do pracy)
  • Curious George Rides a Bike (Ciekawski George jeździ na rowerze)
  • Curious George Gets a Medal (Ciekawski George dostaje medal)
  • Curious George Flies a Kite (Ciekawski George puszcza latawiec)
  • Curious George Learns the Alphabet (Ciekawski George uczy się alfabetu)
  • Curious George Goes to the Hospital (Ciekawski George idzie do szpitala)

Książki sprzedano w nakładzie 30 mln egzemplarzy. Przetłumaczone je na wszystkie najważniejsze języki świata. Ciekawa galeria oryginalnych ilustracji znajduje się w Nowo Yorskim Jewish Museum.  Można ją obejrzeć tutaj. Nikt jednoznacznie nie umie wytłumaczyć fenomenu niesfornej Małpki. Sama autorka stwierdziła że dzieci tak bardzo lubią Georga ponieważ robi to co wszystkie dzieci zawsze chciały by robić, ale nie zawsze się im na to pozwala. Na podstawie książek w 2006 powstał film animowany. W Polsce film nie pojawił się w kinie. Od razu został wydany na DVD w wersji z lektorem. Po prawie roku na zlecenie stacji Canal+ film doczekał się polskiego dubblingu. Również w 2006 roku swoją premierę miał serial animowany Ciekawski George. W Polsce premiera miała miejsce w 2010 roku. Serial zawiera 8 serii po 6 odcinków oraz jeden odcinek specjalny.

Zapraszam do oglądania

http://e-bajkidladzieci.pl/ogladaj/ciekawski-george/