12345 (Bądź pierwszy zagłosuj)

Dzisiaj przestawię wam zarys kultowej bajki nie tylko dla naszych pociech, ale również dla rodziców – Strażak Sam.

ogladaj

 

Strażak Sam Blog

Strażak Sam Blog

 

Każdy chyba chłopak kiedyś chciał zostać strażakiem. Właśnie, dlatego Strażak Sam stał się tak kultową bajką.  Pierwsza wersja Strażaka Sama ukazała się w Polsce w 1992 r. Serial był nadawany w programie pierwszym Telewizji Polskiej, jako wieczorynka. W pierwszej wersji powstały 4 serie po 8 odcinków + 1 odcinek specjalny. Polska wersja językowa nie posiadała tytułów. Druga wersja serialu powstała w 2003 roku. Nazywana czasami „Strażak Sam na ratunek”. W Polsce emitowany od 2007 roku w TVP1, MiniMini, JimJam. Druga wersja Strażaka Sama zawiera 26 odcinków niepodzielonych na serie.  Aktualna trzecia wersja Strażaka Sam została zapoczątkowana w 2008 roku planowane są 4 serie po 26 odcinków. Autorzy serialu to dwaj byli zawodowi strażacy z Kent.

Akcja serialu dzieje się w spokojnym i cichym Pontypandy w Wali. Czasami zdarzają się różne przygody i kłopoty. Wtedy to główny bohater Strażak Sam i jego przyjaciele starają się je wspólnie rozwiązywać.

Główni bohaterowie:

Strażak Sam – naprawdę nazywa się Samuel Peyton. Tytułowy bohater serii. Jest bardzo odważnym i pomocnym strażakiem. Najczęściej jest kierowcą wozu strażackiego Jupiter.   Dla Strażaka Sama nie ma problemów nie do rozwiązania. Zawsze zachowuje zimną krew w gorących sytuacjach. Jego najlepsi koledzy to Elvis i Penny. Ma dwójkę siostrzeńców – Sarę i Jamesa.

Strażak Sam

Strażak Sam

Oficer Steele (Bazyli Steele) – starszy oficer straży pożarnej w Pontypandy. Bardzo lubi ustalać i przestrzegać zasad jest stanowczy i bardzo lubiany. Jego pracownicy to Sam, Elvis, Trevor i Penny. W serialu zawsze odbiera wezwanie do akcji i wyznacza strażakom zadania.

 

Oficer Steele

Oficer Steele

Elvis Cridlington – najlepszy kolega Strażaka Sama. Uwielbia gotować i śpiewać i grać na gitarze  rockandrollowe piosenki. W remizie najczęściej gotuje posiłki dla wszystkich. Jest zakochany w Penny.

Elvis Crindlington

Elvis Crindlington

Penny Moris – najlepsza koleżanka Strażaka Sama. Jest zawsze gotowa żeby spróbować nowych sportów. Jest przeszkolonym sternikiem łodzi ratowniczej. Jest przyjacielem jest Tom Thomas – pilot helikoptera ratowniczego. Penny jest bardzo miła i pomocna. W remizie najczęściej prowadzi samochód ratowniczy Venus.

 

Penny Moris

Penny Moris

Tom Thomas – pochodzi z Australii. Pracuje w górskim pogotowiu ratowniczym. Głównie pilotuje śmigłowiec ratowniczy i prowadzi ratowniczy samochód terenowy. Jest zaprzyjaźniony ze Strażakiem Samem, który często odwiedza Toma i razem piją filiżankę herbaty.

 

Tom Thomas

Tom Thomas

Charlie Jones – Strażak Sam to jego brat. Charlie jest rybakiem i ojcem bliźniaków (Sary i Jamesa).Często zabiera swoje dzieci na łódźi uczy ich łowienia ryb.

Charlie Jones

Charlie Jones

 

Bronwyn Jones – Żona Charliego. Mama Sary i Jamesa. Prowadzi w Pontypandy kafejkę. Uwielbia wszystko, co wiąże się z magią.

 

Bronwyn Jones

Bronwyn Jones

Sara i James – dzieci Brownym i Charliego. Siostrzeńcy Strażaka Sama. Uwielbiają spędzać czas z wujkiem.

Sara i James

Sara i James

Dylis Price – mama Normana Pricea. Bardzo kocha swojego synka, choć bardzo często jest nie znośny I przysparza jej sporo problem. Czasami jest dla niego bardzo surowa i daje mu szlaban na wyjścia z domu. Sama prowadzi sklep spożywczy i często pojawia się w kawiarni.

 

Dylis Price

Dylis Price

Norman Price – syn Dylis siedmioletni rozrabiaka i psotnik. Uwielbia robić kawały mieszkańcom Pontypandy. Najczęściej jeździ na deskorolce i bawi się z Sarą i Jamesem.

Norman Price

Norman Price

Mike Flood – złota rączka i majsterkowicz. Uwielbia grać na perkusji. Założył on z Elvisem dwu osobowy zespół. Mike czasami tak nie może skupić się na pracy, ponieważ wyobraża sobie siebie, jako zawodowego perkusistę.

Mike Flood

Mike Flood

Helen Flood – żona Michaela i matka Mandy. Jest pielęgniarką. Jest bardzo cierpliwa i posiada dużą wiedzę medyczna. Zawsze służy pomocą, jeżeli ktoś jej potrzebuje. Często pomaga Straży pożarnej i ratownikowi górskiemu Tomowi.

 

Helen Flood

Helen Flood

Mandy Flood – córka Michaela i Helen. Bardzo lubi towarzyszyć mamie w wizytach pielęgniarskich. Bawi się często z Normanem.

 

Mandy Flood

Mandy Flood

Trevor Evans – kierowca autobusu w Pontypandy. Jest bardzo uprzejmy i wesoły. Jest sąsiadem sama. Trevor bardzo nie lubi wysokości.  

Trevor Evans

Trevor Evans

 

Zapraszam do oglądania serialu Strażak Sam na naszej stronie

http://e-bajkidladzieci.pl/ogladaj/strazak-sam/