12345 (9 głosów, średnia: 3,89 z 5)

Aladyn film 1992 online

Aladyn – pełnometrażowy film animowany z 1992 roku wyprodukowany przez Walt Disney Pictures, trzydziesty pierwszy film z kanonu filmów animowanych Disneya. Jest to swobodna adaptacja historii o Aladynie i magicznej lampie z Księgi tysiąca i jednej nocy.

Film otrzymał 2 Oscary za najlepszą muzykę i za piosenkę „A Whole New World”. Był nominowany jeszcze w kategoriach: dźwięk, montaż dźwięku i za piosenkę „Friend Like Me”. W Polsce film został w kinach wznowiony w wersji Disney Digital 3D 7 sierpnia 2013 roku.

Aladyn, ubogi chłopiec, zakochuje się w księżniczce Dżasmine. Ścigany przez Dżafara, znajduje starą lampę i wywołuje mieszkającego w niej Dżina. Ten w zamian za uwolnienie zgadza się spełnić trzy życzenia młodzieńca. Aby księżniczka wzięła ślub, jej wybranek musi być księciem. Aladyn musi więc zamienić się w księcia, aby jego wybranka się w nim zakochała.

Tymczasem Dżafar znalazł pismo, w którym napisane jest, że jeśli dziewczyna nie wybierze sobie księcia, to musi poślubić właśnie Dżafara. Kiedy do miasta przybywa książę Ali, Dżasmina na początku nie darzy go sympatią, w końcu jednak się w nim zakochuje i domyśla się, że Ali to biedny chłopak, którego spotkała wcześniej na bazarze. Aladyn jednak mówi, że jest księciem, który udaje czasem biedaka, aby odejść od codziennych zajęć. Zaraz po gorącym pocałunku z Dżasminą Ali zostaje uderzony w głowę przez rozbójników (sługi Dżafara) i wrzucony do rzeki.

Ratuje go Dżin. Kiedy Sułtan stwierdza, że Dżafar powinien zostać mężem Dżasminy, pojawia się Aladyn. Kiedy Dżafar ucieka, wymyśla kolejny plan. Kradnie lampę z Dżinem, który od teraz musi wykonywać jego rozkazy. Dżafar staje się nowym Sułtanem, więzi Dżasminę i jej ojca, a Aladyna wysyła na pewną śmierć, zaraz po tym, jak wyjaśnia Dżasminie prawdę. Aladynowi udaje się jednak wydostać z pułapki i zaczyna walczyć z Dżafarem, który rozkazał Dżinowi, żeby to właśnie Dżafar stał się najpotężniejszym Dżinem.

Trafia on do lampy i zostaje wysłany do dziwnej jaskini. Aladyn wywołuje życzenie, które uwalnia Dżina na zawsze, nie ma on już pana. Sułtan zmienia zasadę za mąż pójścia księżniczki, więc niedługo Aladyn wraz z Dżasminą staną się małżeństwem.

Źródło:

https://pl.wikipedia.org