12345 (2 głosów, średnia: 3,00 z 5)

Barbie i 12 tańczących księżniczek

Barbie i 12 tańczących księżniczek (Barbie in the 12 Dancing Princesses) – wyprodukowany w 2006 roku film animowany o Genevieve i jej jedenastu siostrach o imionach: Ashlyn, Blair, Courtney, Delia, Edeline, Fallon, Hadley, Isla, Kathleen, Janessa, Lacey które odkrywają przejście do magicznego świata w którym spełniają się marzenia. Jednak gdy królestwu zagraża niebezpieczeństwo księżniczki powracają by je uratować z rąk ich okrutnej ciotki Roveny.

Dwanaście księżniczek, których imiona (od najstarszej do najmłodszej) zaczynają się na kolejną literę alfabetu, uwielbiają tańczyć. Przy śniadaniu księżniczki rozmawiają ze sobą wyjątkowo głośno. Król zauważa, że nie noszą się z królewską godnością i postanawia nauczyć je dworskiej etykiety. Ponieważ sam nie ma na to czasu, a nie chce poniżać księżniczek przed całym państwem sprowadzając do zamku setki nauczycieli, zdecydował o przyjęciu w gości księżnej Roveny, która miała zadbać o wychowanie królewskich sióstr. Podstępna księżna ma jednak inne plany – zdobyć koronę! Zabrania księżniczkom śpiewania i tańczenia i podaje królowi zatrutą herbatę, dzięki czemu Randolph choruje.

Tymczasem Genevieve w dzień urodzin najmłodszych trojaczek odkrywa, że kopia ulubionej książki ich mamy, którą posiada każda siostra ma na okładce inny kwiat, które są na podłodze w ich sypialni! Zgodnie z opowieścią tańczy i otwiera tajemne przejście do ulubionego miejsca ich mamy, zmarłej królowej Izabeli. Wszystkie dwanaście sióstr odkrywa altankę, gdzie rosną złote kwiaty, które spełniają życzenia każdego! Rozlega się muzyka i Ashlyn, Blair, Courtney, Delia, Edeline, Fallon, Genevieve, Hadley, Isla, Kathleen, Janessa i Lacey zaczynają tańczyć całą noc. Najmłodsza księżniczka nagle przewraca się i rozbija kolano.

Genevieve używa wody z fontanny aby przemyć ranę, która niespodziewanie znika. Lacey zabiera odrobinę wody do domu na wszelki wypadek. Gdy wracają do zamku są bardzo zmęczone i od razu idą spać. Rovena niemal od razu wchodzi do pokoju i żąda wyjaśnień. Zmęczone siostry wyjawiają jej jednak prawdę o magicznym miejscu, kwiatach i altanie, lecz Rovena im nie wierzy i twierdzi, że zachowują się jak pokojówki, więc jeśli potraktuje je jak pokojówki, to przestaną kłamać – każe im więc posprzątać ogród, zaś Genevieve ma dodatkowo wyczyścić schody. Siostry, kiedy szykują się do snu martwią się, że rozczarowują ojca, i postanawiają odejść do magicznej altany, aby dać ojcu czas na wyzdrowienie.

Gdy Derek, szewc który robił księżniczkom buty do tańca, chciał skontaktować się z Genevieve, usłyszał, iż uciekły. Zaniepokojony odwiedza pustą sypialnię sióstr i przypomina sobie taniec Genevieve. Odtwarza go i odnajduje wszystkie dziewczyny w altanie. Król tymczasem czuje się coraz gorzej i martwi się, że żadna z córek go nie odwiedziła. Na czas choroby robi Rovenę królową. Ta wydaje rozkaz straży, aby każdą z sióstr, którą zauważą mają natychmiast wtrącić do lochu, zaś sama udaje się razem z Desmondem, swym sługą, i małpką Brutusem do sypialni księżniczek. Sprytna małpka podpatrzyła jak siostry otwierają sobie przejście do podziemnej kryjówki i powtarza taniec.

Tam Rovena zrywa dwa magiczne kwiaty i wraca do pałacu. Rozkazuje Desmondowi zniszczenie wejścia w komnacie sióstr, aby te nie mogły wrócić. Jednak one odkrywają, że skoro wytańczyły wejście, to może wytańczą i wyjście! Udaje im się wrócić do domu, przechytrzają straże, zaś Genevieve razem z Derekiem biegną do komnaty ojca, któremu Rovena zaaplikowała śmiertelną dawkę trucizny. Król stracił przytomność, zaś królowa zaczarowuje zbroje aby zaatakowały parę, jednak udaje im się obronić.

Rovena rzuca jednak czar na księżniczkę, aby ta tańczyła do końca swego życia, bez przerwy! Genevieve odpiera atak wachlarzem, a czar dosięga królowej. Kiedy wzywa na pomoc Desmonda ten nie może „odczepić się” od Roveny i zaczyna tańczyć razem z nią! Taki był kres Roveny, zaś życie królowi uratowała Lacey, która podała mu odrobinę wody, którą zabrała z magicznej fontanny. Film kończy się ślubem Genevieve i Dereka.

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Barbie_i_12_ta%C5%84cz%C4%85cych_ksi%C4%99%C5%BCniczek