12345 (8 głosów, średnia: 4,75 z 5)

Czarownica online polski dubbing

Czarownica (ang.: Maleficent) – amerykańska dramatyczna baśń przygodowa z 2014 roku w reżyserii Roberta Stromberga z Angeliną Jolie w roli głównej. Film zainspirowany „Diaboliną” – postacią znaną z disneyowskiej Śpiącej królewny z 1959 r.

Czarownica online

Czarownica online

Fabuła filmu Czarownica

Stefan pochodził z królestwa starego króla Henry’ego. Zaprzyjaźnił się z Maleficent, potężną wróżką i protektorką Wrzosowisk graniczących z ziemiami nad którymi chciał kiedyś rządzić. Król Henry − dążący do podboju Wrzosowisk − obiecał swe królestwo i córkę Leah temu, kto przyniesie dowód na zabicie znienawidzonej Maleficent. Stefan był tak zdeterminowany by zostać monarchą, że odciął skrzydła swej przyjaciółce gdy spała i sprezentował je królowi. Otrzymał za królestwo a Maleficent uczyniła sobie za kruka posłusznego sojusznika, Diavala.

Ten doniósł jej o narodzinach Aurory, córki Stefana i wnuczki Henry’ego. Maleficent − która objęła królewskie rządy nad Wrzosowiskami − wprosiła się na uroczystość i rzuciła klątwę na jego dziecko. W dniu 16. urodzin miała ukłuć się wrzecionem w palec i zapaść na sen z którego się nie wybudzi. Widząc ukorzonego Stefana, złagodziła czar, dodając do niego słowa o złamaniu, tylko za pomocą „pocałunku prawdziwej miłości”. Aurora została ukryta i wychowywana przez wróżki a wszystkie wrzeciona w królestwie spalono. Stefan wysłał nawet armie na Wrzosowiska, które Czarownica otoczyła żywym, kolczastym murem, przez co jego armię pokonano.

Maleficent przez te wszystkie lata obserwowała z bliska dziecko i niekompetencję jej opiekunek. Zbliżyła się do niej emocjonalnie i w 15. rodziny ujawniła się jej jako matka chrzestna. Próbowała też odczynić klątwę, lecz poniosła porażkę. Aurora za to poznała księcia Filipa a żeby zapobiec klątwie, Maleficent pozwoliła jej zamieszkać na Wrzosowiskach. Aurora usłyszała jednak od wróżek o swoim ojcu i pogalopowała na koniu do pałacu króla, w dniu swych 16. urodzin.

Na miejscu, król Stefan od dawna postradał rozum, wpatrując się skradzione skrzydła i odmawiając widzenia się z żoną Leah. Aurora wypełniła klątwę i zapadła w sen. Maleficent porwała Filipa i przedarła się do zamku, zmuszając księcia do pocałowania dziewczyny. Gdy to nie zadziałało, sama przeprosiła Aurorę i pocałowała ją w czoło, co złamało klątwę. Aurora wybaczyła jej. Gdy miały opuścić zamek, Maleficent została schwytana przez straże króla.

Zamieniła swego kruka w smoka i walczyła dopóki księżniczka uwolniła jej skrzydła z gabloty, przez co połączyły się z właścicielką. Krótka, osobista walka między czarownicą a królem, doprowadziła do zrzucenia Stefana z wieży zamkowej, gdy chciał zabić swą eks-przyjaciółkę z czasów młodości.
Aurora została koronowana na królową obydwu ziem, Wrzosowisk i terytoriów swego ojca oraz dziadka. Filip towarzyszył jej w tym dniu a szczęśliwa Maleficent wróciła do roli obrońcy, tym razem zupełnie nowej krainy.

Wersja polska filmu Czarownica

Opracowanie wersji polskiej: SDI Media Polska
Reżyseria: Wojciech Paszkowski
Dialogi: Jan Wecsile
Dźwięk: Jarosław Wójcik
Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska, Marcin Kopiec
Opieka artystyczna: Mariusz Arno Jaworowski

W wersji polskiej udział wzięli:

Katarzyna Gniewkowska – narrator
Magdalena Cielecka – Diabolina
Michalina Olszańska – Aurora
Bartłomiej Topa – Stefan
Anna Gajewska – Niezabudka
Elżbieta Gaertner – Flora
Barbara Kurdej-Szatan – Hortensja
Karol Wróblewski – Diaval
Karol Jankiewicz – Książę Filip
Krzysztof Gosztyła – Król Henryk
Zuzanna Jaźwińska – Młoda Diabolina
Jakub Jóźwik – Młody Stefan
W pozostałych rolach:

Malwina Jachowicz
Bożena Furczyk
Julia Kołakowska-Bytner
Agata Pruchniewska
Anna Sztejner
Anna Wodzyńska
Krzysztof Cybiński
Jacek Król
Paweł Kubat
Alfred Kubczak
Bartosz Martyna
Wojciech Paszkowski
Wojciech Socha

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarownica_(film_2014)