12345 (13 głosów, średnia: 3,62 z 5)

Odlot film 2009

Odlot (ang. Up) – amerykański film animowany z 2009 roku zrealizowany w technologii 3D przez wytwórnię Pixar. Film wyreżyserował Peter Docter. Odlot jest pierwszym filmem 3D studia Pixar.

W latach 30. XX wieku fajtłapowaty chłopiec, Carl Fredricksen, był fanem słynnego podróżnika i biologa, którego inni naukowcy posądzili o dostarczenie im sztucznego szkieletu ptaka – przedstawiciela nieznanego gatunku, i który zaginął później w południowoamerykańskiej dżungli. Carl poznaje dziewczynkę o podobnych zainteresowaniach – Elę i po latach żeni się z nią. Oboje marzą o podróży do Ameryki Południowej i odnalezieniu wodospadu przy Podniebnych Źródłach. Odkładane na nią pieniądze wydają jednak na bieżące potrzeby (jak naprawa samochodu). Kilkadziesiąt lat po ślubie Ela umiera i zostawia po sobie tylko niedokończony dziennik przygód.

Mija kolejne kilka lat.

Po scysji z robotnikami z pobliskiej budowy, Carl zostaje decyzją sądu zmuszony do przeniesienia się do domu starości. Zamiast tego mocuje do domu setki balonów z helem, żagle i linki do sterowania, i rankiem wzbija się w powietrze. Dopiero po starcie znajduje na ganku pasażera „na gapę” – młodego Syna Dzikiej Przyrody Russella. Natykają się na burzę, która przenosi ich daleko na południe – prosto do Podniebnych Źródeł. Lądują jednak po niewłaściwej stronie wodospadu, więc Russell wymyśla, żeby pójść na drugą stronę piechotą.

Mają z tym dużo kłopotów, zwłaszcza że przyczepia się do nich ptak – Russell nadaje mu imię Stefan; oraz nieco przygłupi mówiący pies – As, stojący najniżej w hierarchii sfory mówiących psów, m.in. doberman, buldog i rottweiler, których właścicielem jest naukowiec Charles Muntz, idol Carla z dzieciństwa. Idée fixé Muntza jest złapanie ptaka, żeby pokazać go innym biologom i odzyskać szacunek społeczności naukowej. Carl i Russell postanawiają ocalić ptaka, ale Muntz chwyta go, zamyka w klatce i rusza z powrotem na północ. Jednak Russell nie poddaje się – postanawia polecieć za naukowcem.

Carl podąża w jego ślady. Z pomocą Asa ratuje chłopca oraz Stefana. Goniąc ich, Muntz spada ze sterowca do oceanu, ale Carl traci domek, który odlatuje w chmury (ale ląduje dokładnie tam, gdzie powinien). Bohaterowie wracają do domu sterowcem Muntza. Carl przyznaje Russellowi medal Eli (zrobiony przez nią dawno temu z agrafki i kapsla).

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Odlot_(film_2009)